W piątek 7 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę na którą składają się przedstawienia pasyjne w malarstwie i grafice północnoeuropejskiej XVI i XVII wieku a także arcydzieło Petera Paula Rubensa pt: “Zdjęcie z Krzyża”.
Płótno to oraz dwa szkice wielkiego Flamanda wypożyczono ze zbiorów Ermitażu w Sankt Petersburgu – jednego z największych i najbogatszych muzeów świata.
Pokaz obejmujący 91 prac w chronologicznym układzie pozwala prześledzić zmiany w sposobie przedstawiania pasyjnych scen, jakie zaszły od renesansu, poprzez manieryzm do baroku.
Peter Paul Rubens (1577-1640) był malarzem flamandzkim, czołowym artystą okresu baroku, skupiającym w swojej twórczości takie cechy epoki jak: wybujałość, żywiołowość, dynamikę, niepokój i zmysłowość.
Dzięki niezwykłej indywidualności narzucił swój styl całemu malarstwu flamandzkiemu na kilkadziesiąt lat. Wywarł olbrzymi wpływ m. in. na malarstwo angielskie i francuskie XVIII w., a także na romantyków.
Tematy religijne do których zalicza się pokazywane w warszawskim Muzeum Narodowym “Zdjęcie z krzyża” realizował interpretując je ze spontaniczną pasją.
W latach 1611-1625 Rubens malował “Zdjęcie z krzyża” aż kilkanaście razy. Najpierw sam, potem z pomocą współpracowników. Jak rozmaicie interpretował pasyjny temat, można przekonać się oglądając zaprezentowane w Muzeum Narodowym modello (szkic malarski) i lawowany rysunek.
“Z tradycji przedstawień pasyjnych w malarstwie i grafice północnoeuropejskiej XVI i XVII wieku”
Muzeum Narodowe w Warszawie
kuratorzy: Hanna Benesz i Kazimierz Stachurski
7.04-28.05.2000