Na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes, w konkursie głównym niestety nie będzie żadnego obrazu polskiego.
Nasi producenci proponowali Francuzom dwa tytuły – “Życie jako choroba śmiertelna przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego oraz “Duże zwierzę” Jerzego Stuhra. Obraz Stuhra zgłaszała Telewizja Polska, film Zanussiego – Studio Filmowe “Tor”. Oba nie zyskały jednak akceptacji członków komisji selekcyjnej.
Do konkursu dla młodych filmowców zakwalifikował się natomiast film młodej, krakowskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej pt. “Wniebowstąpienie”. Członkowie canneńskiej komisji selekcyjnej obejrzeli w sumie 1397 filmów, w tym 681 obrazów fabularnych, reprezentujących 75 kinematografii.
W konkursie znalazły się 23 tytuły z 15 krajów.
I tak o Złotą Palmę będzie walczyło 11 filmów europejskich (5 francuskich, 2 brytyjskie, 2 szwedzkie i po jednym z Danii i Rosji). Obie Ameryki mają 6 filmów (4 z USA, po jednym z Kanady i Brazylii).
Cannes, podobnie jak w poprzednich latach, promuje kino azjatyckie. W konkursie znalazło się 9 obrazów z tego kontynentu – po 2 z Japonii i Chin, po jednym – z Hongkongu, Tajwanu, Korei, Iranu i Izraela.
Konkursowe propozycje oceni jury pod przewodnictwem Luca Bessona. Obok niego w skład gremium wchodzą: aktorzy Nicole Garcia, Aitana Sanchez-Gijon, Kristin Scott-Thomas, Barbara Sukova i Jeremy Irons, pisarz Arundhati Roy oraz reżyserzy Jonathan Demme i Mario Martone.