W Krakowie otwarto wielką wystawę monograficzną Piotra Michałowskiego – największego polskiego malarza epoki romantyzmu.
Twórczość Piotra Michałowskiego (1800-1855) kształtowała się w orbicie współczesnej mu sztuki francuskiej, a także pod wpływem dzieł starych mistrzów eksponowanych w najświetniejszych galeriach ówczesnej Europy (Vélasquez, malarze holenderscy XVII wieku).
Romantyzm wyraził się zarówno w wątkach tematycznych jak i treściowych jego dzieł, jak też w ich formie.
Krakowska wystawa jest pierwszą tak pełną monografią Piotra Michałowskiego, obejmie dzieła artysty pochodzące ze zbiorów prywatnych i państwowych zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in. z Paryża, Londynu i Stanów Zjednoczonych. W sumie zgromadzono blisko pięćset obiektów: obrazy olejne, akwarele – zarówno starannie wykończone, jak i akwarelowe szkice, rysunki, a także dokumenty związane z artystą.
Dopełnieniem ekspozycji jest prezentacja rentgenogramów i fotografii w podczerwieni wybranych dzieł – ujawniają one fakt, że artysta często niecierpliwie nakładał kilka kompozycji na tym samym podobraziu. Nowością będą dwie rzeźby sprowadzone specjalnie na tę wystawę.
Ekspozycji towarzyszyć będzie wydawnictwo zawierające – obok omówień naukowych twórczości malarza – pełny katalog dzieł Michałowskiego, kompletną bibliografię oraz historię prezentowanych dzieł. [j.z]