Polecamy uwadze międzynarodową wystawę w “prowincjonalnej” Galerii Działań w Warszawie. Wystawa zatytułowana jest “W środku oka sztuki”.
Zaproszenie do tego projektu, wykorzystującego trochę zapomniany (niesłusznie) patent “sztuki poczty” zawierało tylko jedno określenie: “W środku oka sztuki” oraz sugestię by za pomocą Internetu przesłać na adres Galerii Działań jeden rysunek. Wyglądało to jak niedokończony komunikat prowokujący pytania, które trzeba było sformułować samemu. Najwięcej zależało właśnie od pytań, jakie postawią sobie zaproszeni artyści.
Czym jest dla nich oko sztuki, co jest w jego centrum? Jak lokują sztukę we współczesnej rzeczywistości i w swoim życiu? Czy patrzą przez sztukę, czy ją obserwują?
Nadesłane przez 88 autorów z 26 krajów prace prezentowane będą w galerii w postaci powiększonych wydruków komputerowych. Tworzą tam gęstą strukturę podobną do wielojęzycznej metropolii, gdzie możliwe są niezliczone i nieprzewidywalne kombinacje spotkań z odmiennymi (pod każdym względem) postawami artystycznymi. Nie ma natomiast w tej metropolii władzy centralnej, bo w jej strukturze centra wyznaczane są przez liczne i niezhierarchizowane oczy sztuki. Ten projekt dostępny będzie od dnia otwarcia także w internecie (www.galeriadzialan.hg.pl) oraz na CD.
Autorem określenia “W środku oka sztuki” jest Jerzy Ludwiński, oryginalny teoretyk i przenikliwy krytyk sztuki współczesnej zmarły w grudniu 2000 roku. Ludwiński zaproponował to określenie jako tytuł swojego odczytu w Galerii Działań 23 października 1998, było to jedno z ostatnich publicznych wystąpień tej wybitnej osobowości. Kilka rozmów z Nim miało istotny wpływ na narodziny idei projektu “W środku oka sztuki”, w którym pozwolił wykorzystać ten tytuł inspirujący pytania o sztukę.