Krakowskie Towarzystwo Miłośników Sztuk Pięknych zorganizowało wystawę rzeźb Olgi Niewskiej.
Artystka urodziła się w 1898 roku w Charkowie. Studiowała sztuki piękne w Kijowie oraz Krakowie. W 1923 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie zaczęła odnosić pierwsze sukcesy artystyczne. Mistrzem Niewskiej był Ksawery Dunikowski. Rzeźbiarka cieszyła się ogromna popularnością na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych, po wojnie jednak jej twórczość popadła w zapomnienie.
Krakowska wystawa zawiera właściwie cały przekrój zainteresowań Niewskiej. Od twórczości monumentalnej do bardziej kameralnych popiersi i wizerunków zwierząt.
Twórczość artystki obejmuje kilka gałęzi: monumentalną, w tym posąg Józefa Piłsudzkiego, rzeźbę Chrystusa i kilka rzeźb nagrobnych znajdujących się do tej pory na Powązkach. Efekty pracy Niewskiej można także oglądać w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Drugą namiętnością po zwierzętach był sport, stąd też wiele powiązanych z tą tematyką posągów, między innymi “Strzelec”, “Łuczniczka”, “Bokser”.
Główną osią pozostają rzeźby portretowe, artystka uwieczniała wiele znanych postaci okresu międzywojennego, między innymi Józefa Piłsudzkiego, Ignacego Mościckiego, Zulę Pogorzelską, Stefana Jaracza, Ignacego Daszyńskiego. Były to najczęściej popiersia, ale zdarzały się również całe sylwetki modeli.