W salach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentowana jest niezwykła wystawa, pokazująca historię Kopca Tadeusza Kościuszki od momentu powstania w latach 1820-1923, aż do ostatnich wydarzeń z lat 1997-2001, kiedy to podejmowane były próby ratowania uszkodzonego przez ulewne deszcze kopca.
Ekspozycji w Pałacu Krzysztofory nadano tytuł “Znak wiecznotrwały”, odwołując się do słów generała Franciszka Maksymiliana, pierwszego przewodniczącego Komitetu Kopca Kościuszki.
Wystawa pokazuje, jak przez ponad 180 lat kopiec zapisał się w polskiej kulturze i sztuce. Obecny jest na licznych obrazach, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hoffmana oraz na wielu rysunkach i fotografiach.
Nie zabrakło też licznych pamiątek po Tadeuszu Kościuszce, wraz z rekonstrukcją katafalku, na którym 23 kwietnia 1818 roku w Katedrze Wawelskiej spoczywała trumna ze zwłokami naczelnika Insurekcji; oryginał katafalku przechowywany był potem w klasztorze Dominikanów i spłonął w czasie pożaru. Autorzy wystawy przypomnieli również ludzi, którzy budowali kopiec i przez dziesięciolecia dbali o ten narodowy symbol.
Ekspozycja – czynna do końca sierpnia – jest częścią akcji promocyjnej, której celem jest zebranie pieniędzy na renowację kopca Kościuszki.