W warszawskim Muzeum Narodowym została otwarta wystawa 133 prac Paula Klee, jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnych.
Autorką wystawy “Paul Klee. Od szkicownika do obrazu” jest Dorota Folga-Januszewska. Pokazowi towarzyszy “Hommage a Paul Klee. Polscy artyści XX wieku wobec praktyki artystycznej i teorii Paula Klee”.
Publiczność może oglądać wybór obrazów, rysunków i grafik wielkiego Szwajcara. Obok kompozycji nieprzedstawiających pokazano także inne poszukiwania artysty – doświadczenia z kształtami roślinnymi, zwierzęcymi, figurą ludzką, zwłaszcza portretem.
Paul Klee urodził się w 1879 roku w miejscowości niedaleko Brna, w rodzinie muzyków. Edukację plastyczną rozpoczął w 1900 roku w monachijskiej Akademii. Jedenaście lat później poznał Kandinsky’ego i innych członków ugrupowania Der Blaue Reiter, do którego również przystąpił. Wypracował wtedy własną koncepcję “czystego malarstwa”, w którym pierwszoplanową rolę ogrywały barwy, niuanse. Był też pedagogiem w Bauhausie, najciekawszej uczelni plastycznej międzywojnia. Uczył tam do 1931 roku. Tworzył do 1933 roku, zmarł siedem lat później.
Wystawa “Paul Klee. Od szkicownika do obrazu” będzie czynna do 27 maja.