20 IV godz. 18.00 w SpaceGallery w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy rzeźb Barbary Zambrzyckiej Śliwy.
Po wernisażu koncert kameralny Muzyka na viola da gamba i klawesyn w wykonaniu: Igor Przybyło –viola da gamba, Andrzej Zawisza – klawesyn. W programie Jan Sebastian Bach – Sonaty na viola da gamba i klawesyn.
Barbara Zambrzycka Śliwa (ur.1950), studia na PWSSP w Gdańsku oraz na krakowskiej .Obecnie jest wykładowcą rzeźby w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Artystka brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych i była laureatką licznych nagród m.in.: Grand Prix Rzeźby Roku (1988), Złota Plakieta – Biennale im. Dantego w Ravennie (1988), Międzynarodowe Triennale Rzeźby Portretowej w Sopocie (1990).
Jej prace znajdują się m.in.: w British Museum w Londynie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także w muzeum we Wrocławiu, w Kemijarvi (Finlandia), w Talinie (Estonia), w Pilźnie (Czechy), w Galerii Rzeźby Plenerowej w Hoyerswerda (Niemcy),w Galerii Miejskiej w Berlinie oraz Galerii Królewskiej w Madrycie.
W bieżącym roku jej rzeźba Ludzkość – Człowieczeństwo ( z serii Krechy Ziemi) będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym projekcie Rozszerzenie Unii Europejskiej – Partnerzy dla Pokoju realizowanym w St. Ulrich w Austrii.
Na wystawie w Space Gallery będzie można zobaczyć Prace z Przełomu Wieku Barbary Zambrzyckiej Śliwy stanowiące kontynuację cykli Stawanie się i Krechy Ziemi.
Igor Przybyło studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary klasycznej, a następnie zainteresował się muzyką dawną i rozpoczął studia w klasie violi da gamba w Meistersinger Konservatorium w Norymberdze u prof. H. Groth. Obecnie kończy Scuola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii w klasie violi da gamba u prof. Paolo Pandolfo. Koncertuje z różnymi zespołami w Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech.
Andrzej Zawisza ukończył z wyróżnieniem wydział instrumentalny krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie klawesynu u prof. Magdaleny Myczki. Jako klawesynista występuje z wieloma zespołami specjalizującymi się w grze na instrumentach z epoki m.in. Arte Dei Suonatori, Consortium Iagellonicum, Harmonia Sacra, Altri Stromenti. Współpracuje również z Capellą Cracoviensis oraz z Tarnowską Orkiestrą Kameralną, z którą dokonał nagrań utworów Vivaldiego, Albinoniego, Haendla. U boku prof. Elżbiety Stefańskiej, wraz z Orkiestrą Akademicką U.J. Consortium Iagellonicum wziął udział w nagraniu płyty: „Koncerty Klawesynowe Jana Sebastiana Bacha”. Płyta nominowana była do nagrody „Fryderyka” w 1998 roku.