22 czerwca br. w Muzeum Sztuki w Łodzi miało miejsce otwarcie sali Romana Opałki.
Roman Opałka, artysta urodzony i obecnie mieszkający we Francji, studiował w latach 1949-50 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie wykładał Władysław Strzemiński, którego teoria unizmu zafascynowała osiemnastoletniego wówczas studenta. Po latach, w maju 2000 roku, Opałka otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa tej uczelni, przemianowanej na Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
Z kolei związki Opałki z Muzeum Sztuki w Łodzi trwają od najwcześniejszych lat samodzielnej drogi twórczej artysty. Muzeum ma bowiem w swoich zbiorach jego prace sprzed 1965 roku (obrazy, obiekt przestrzenny i cykle grafik), a także dwa “obraz liczone” z cyklu zwanego pierwotnie “Opisanie świata”. Tak więc dzieła Strzemińskiego i Opałki znajdują się w jednej kolekcji.
Teraz, po sali neoplastycznej projektu Władysława Strzemińskiego oraz gabinecie Beuysa, a także instalacji Łodzi Kaliskiej “Czysta sztuka”, przyszła kolej na zaprezentowanie publiczności kolejnej stałej ekspozycji autorskiej – sali Romana Opałki.
W sali tej umieszczone są trzy obrazy:
1965/1 – Ą, Detal-1-35327 (zakupiony od artysty), 1965/1 – Ą, Detal 539716-563934 (zakupiony od artysty) i Osobna przestrzeń 1965/1 – Ą, Detal 5332889-5346903. To dzieło, które jest najnowszą ukończoną pracą artysty, Opałka podarował muzeum w Łodzi i będzie ono pokazywane do czasu, gdy powstanie następne.
W ten oto sposób tylko w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie można zobaczyć kolejny przedostatni obraz artysty i ta wymiana potrwa dopóty, dopóki nie ustanie on w pracy. Wówczas ów przedostatni obraz stanie się na zawsze własnością Muzeum.
Realizację programu “opisanie świata – Opałka 1965/1 – Ą”, pomyślanego jako dzieło życia dziś światowej sławy polski malarz rozpoczął 36 lat temu. I od tego czasu tworzy on wyłącznie “obrazy liczone”, które są zapisem ciągu liczb naturalnych w tej metaforycznej formie dokumentujących czas życia artysty. Po ukończeniu każdego dzieła Opałka fotografuje w zbliżeniu swą twarz na tle malowanego Detalu. Te czarno-białe fotografie będą uzupełnieniem ekspozycji.
Sala Opałki zostanie zrekonstruowana w Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie, jako jeden z elementów wielkiej wystawy pod nazwą “Europejska Sztuka Nowoczesna. Kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi” podczas Festiwalu Europalia 2001 – Polska, który trwać będzie od października 2001 do stycznia 2002. Kuratorem ekspozycji sali Opałki i wystawy w Gandawie jest Mirosław Borusiewicz, st. kustosz, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.