“Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia” to nowość wydawnicza poznańskiego wydawnictwa Rebis. To biografia indywidualności polskiej rzeźby lat trzydziestych XX wieku pióra Wojciecha Przybyszewskiego – publicysty, redaktora “Spotkań z Zabytkami”, autora wielu artykułów popularnonaukowych i naukowych z dziedziny historii sztuki i zabytkoznawstwa.
Olga Niewska (1898-1943) studia artystyczne odbyła w latach 1919-1923 na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Konstantego Laszczki. Pierwsze sukcesy artystyczne Niewska zaczęła odnosić już w początkowym okresie studiów. Debiutowała w 1920 roku wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach wystawiała regularnie w TPSP w Krakowie i w warszawskiej “Zachęcie”.
Po ukończeniu studiów artystka przeniosła się do Warszawy, gdzie miała swoją pracownię. Rozgłos przyniosły jej rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego (1926).
W latach 1926-28 artystka wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę u Emile’a A. Bourdelle’ a.
Obok rzeźby portretowej, Niewską inspirowała tematyka sportowa (tworzyła statuetki, puchary jako nagrody w zawodach sportowych) oraz animalistyczna (złoty medal za rzeźbę “Pelikan” na wystawie w Paryżu w 1937).