Galeria Potocka w Krakowie zaprasza na wystawę pt. “Piotr Lutyński. Żywe obrazy”. Otwarcie w czwartek 21 lutego od 18 – 20.
Piotr Lutyński jest znanym artystą krakowskim. Używa mediów klasycznych, takich jak malarstwo i rzeźba, ale rzadko w czystej postaci. Najczęściej łączy je, gmatwa, przeplata innymi, tworząc obiekty, które sprawiają wrażenie przedmiotów użytkowych.
W 1997 roku, na swojej pierwszej wystawie w Galerii Potocka, artysta zamienił jeden z pokoi ekspozycyjnych na kurnik. Pomiędzy dziełami sztuki mieszkały przez dwa tygodnie szare kury z Niepołomic. Ta niekonwencjonalna forma prezentacji szukała odbiorcy pomiędzy kurami. Dzięki niej obrazo-rzeźby uniknęły sztucznej ekspozycji na ścianie czy cokole i zamieniły się w przedmioty użytkowe, służące ptakom za korytka.
Obiekty Lutyńskiego powstają z prostego połączenia malarstwa abstrakcyjnego z drewnianą belką czy innym potocznym, surowym, ale przez to “malarskim” przedmiotem. Artysta sięga do materiałów prostych, “pierwotnych”, używa ptasich jajek, piór, patyczków, wosku, drewna, kamieni, ziaren zboża, mydła, włosów. Jego sztuka zdradza fascynacje ludowością, folklorem, potocznością, poszukując jednocześnie rdzenia, odpowiedzi na podstawowe pytania.
Obok niewielkich obiektów malarskich, powstają również prawie ośmio-metrowe obrazy o charakterystycznym dla Lutyńskiego żółto-czarnym, geometrycznym układzie.
W ludycznych pokazach bierze udział żywy inwentarz: kury, kaczki, kozy. Na wernisażu Lutyński koncertuje wraz z zaproszonymi przyjaciółmi, grając najczęściej muzykę góralską.
Prace obecnie prezentowane w galerii, to malarstwo “uwięzione” w klatkach z żywymi, kolorowymi ptaszkami. Charakterystyczny dla tego artysty gest połączenia “sztuki wysokiej”, za jaką ciągle uważa się malarstwo, z obcą sztuce pielęgnacją ptaszków, stawia wiele pytań, na które musi odpowiedzieć sobie sam oglądający. Lutyński lubi bowiem kontrasty i dysonanse, konfrontację potoczności z sytuacją artystyczno-galeryjną, połączenie ptasich piór ze złotem.
Artysta uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, między innymi: w Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii ON w Poznaniu, Galerii Zachęta w Warszawie oraz Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.
Wystawa czynna od 21 lutego do 29 marca 2002.