W Muzeum Teatralnym w Warszawie można oglądać wystawę pt. “Goya i Piranesi. Symbole i wizje” a na niej 350 prac wybitnych artystów epoki oświecenia – Hiszpana Francisco Goi oraz Włocha Giambattista Piranesiego.
Fransisco Jose de Goya y Lucientes (1746-1828) zwany jest prekursorem nowoczesnego malarstwa. Uważa się go, obok El Greco i Diego Valazqueza, za największego hiszpańskiego artystę. Twórczość graficzna Goi zaprezentowana będzie w trzech cyklach: “Kaprysy”, “Przysłowia/Szaleństwa” i “Okrucieństwa wojny”.
Oprócz prac Goi, na wystawie w Muzeum Teatralnym pokazane będą także trzy cykle prac włoskiego architekta i grafika Giambattista Piranesiego – “Starożytności rzymskie” (“Le Antichita Romane”), “Widoki Rzymu” (“Vedute di Roma”) i “”Więzienia” (“Carceri”).
Giambattista Piranesi (1720-1778) studiował architekturę starożytną Neapolu, Herkulanum i Pompei, interesował się też architekturą Rzymu. Sposób obrazowania artysty łączy w sobie pierwiastki klasycyzmu z preromantyczna nastrojowością. Stworzył ponad tysiąc rycin przedstawiających dawny i współczesny mu Rzym.
Wystawę “Goya i Piranesi. Symbole i wizje” można oglądać w Warszawie do 16 marca. Później prace pokazane będą w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu.