Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę grafiki i malarstwa Jamesa Ensora.
James Ensor – jeden z najwybitniejszych artystów przełomu XIX i XX wieku, prekursor symbolizmu i ekspresjonizmu – był twórcą równie sławnym, co kontrowersyjnym. Dziś jego dzieła cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko z powodu pełnej ironii i szyderstwa tematyki, ale przede wszystkim ze względu na doskonały warsztat i oryginalną technikę, które decydują o wysokich walorach artystycznych jego oeuvre. Ensor mistrzowsko opanował rytownictwo. Grafika stanowiła główny nurt jego twórczości, podobnie jak u Dürera i Goi. Akwaforty i litografie Ensora pełne są motywów fantastyczno-makabrycznych, bliskich ikonografii Breughla i Boscha. Szkielety, demony, dziwaczne postaci w maskach, posępne stwory, makabryczne i bluźniercze wyobrażenia wywoływały powszechne oburzenie. Śmiałe i intrygujące prace zadziwialy wirtuozerią i zmiennością stylu. Od odważnych i wyrazistych linii przechodził do kresek niepewnych i delikatnych. Manipulował perspektywą, światłem i cieniem, tak by rozbić realistyczną dosłowność i ścisłość wyobrażeń. Dramatyzm tych kompozycji kontrastuje z poetyckim nastrojem i powabem nadmorskich pejzaży z okolic Ostendy, które Ensor uwieczniał w swoich sztychach. Żaglowce i łodzie kołyszące się na falach, uśpione doki, las masztów w portach tchną spokojem i urzekają prostotą.
Wśród prezentowanych prac znajdą się graficzne wersje najsłynniejszych obrazów Ensora: Wjazdu Chrystusa do Brukseli, Szkieletów chcących się ogrzać oraz tak znane obrazy olejne jak Dachy Ostendy, Theo Hannon, Autoportret. Pełna symbolicznych wątków sztuka Ensora wyraża nastroje, uczucia i stany duszy, ukazuje ludzkie namiętności i obnaża tłumione pragnienia. Jest groteskowa i ironiczna, śmieszna i przerażająca. Podobne motywy dostrzec można w twórczości polskich malarzy, u Wojciecha Weissa i Witolda Wojtkiewicza.
Wystawie będzie towarzyszyć obszerny, polsko-angielski katalog zawierający kolorowe reprodukcje prac i szkice krytyczne znawców twórczości Ensora – M.van Jole (autor i kurator wystawy), L. Schoonbaert i M. Todtsen.
Planowane są również spotkania poświęcone twórczości Ensora z udziałem profesora Marcela van Jole (12 czerwca 2002) oraz profesor Marii Poprzęckiej (18 czerwca 2002).
Wystawa czynna do 25 sierpnia 2002.