Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Wincenty Dunikowski-Duniko zapraszają na Sesję towarzyszącą wystawie Wincenty Dunikowski-Duniko Punkt bez powrotu/Point of No Return (Wybór prac od 1968 do dzisiaj) w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku (15.06-31.08.2002)
Sesja rozpocznie się dzisiaj, tj. 6-tego lipca o godz. 14.00.
Sesje otworzą referaty Grzegorza Dziamskiego, Ryszarda Kluszczyńskiego, Anny Zeidler-Janiszewskiej oraz J. St. Wojciechowskiego dotyczące zagadnień twórczości W. Dunikowskiego-Duniko (na podstawie cykli prac: Moment Art., Ready for use, Program bieżący, Point of No Return prezentowanych na wystawach retrospektywnych w Heidelberger Kunstverein w Heidelbergu w 2001oraz obecnie w Muzeum Współczesnej Rzeźby Polskiej w Orońsku 2002r.
Artysta oprowadza po wystawie i odpowiada na pytania.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, 25-505 Orońsko
Dyrektor: Tomasz Palacz, Z-ca dyr. d.s. artystycznych: Mariusz Knorowski
tel. +48 (48) 618 45 16, +48 (48) 618 40 27, sekretariat@rzezba-oronsko.pl
Dojazd do Orońska z Radomia autobusem PKS lub miejskim (linia K)
Wincenty Dunikowski-Duniko (ur.1947) absolwent Krakowskiej ASP, zalicza się do najwybitniejszych współczesnych artystów średniego pokolenia. Jest twórcą sztuki i terminu Moment Art. Jego wszechstronna twórczość, obejmująca instalację, fotografię, video, malarstwo i rzeźbę uchodzi za jedno z najciekawszych zjawisk w sztuce. Międzynarodowe uznanie zdobył już w połowie lat siedemdziesiątych za cykl prac Klasery i Moment Art. wystawianych na wielu prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą. Wystawa w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku ma charakter autorskiej retrospektywy, jest wyborem prac od 1968 roku do dziś. Dunikowski zaprezentował przekrój prac dokumentujących najważniejsze cykle jego twórczości. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach, m. in. w Zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Nationalgalerie w Berlinie.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jako jedna z trzech głównych instytucji Ministerstwa Kultury, animuje twórczość artystyczną w dziedzinie rzeźby i dyscyplin pokrewnych, gromadzi reprezentatywną kolekcję. Będąc instytucją sztuki współczesnej, promuje i prezentuje najciekawsze zjawiska i indywidualności, które pojawiają się na scenie artystycznej. CRP w Orońsku mieści się w dawnym kompleksie podworskim wokół pałacyku Józefa Brandta. W skład 13-hektarowego kompleksu wchodzą: nowoczesny budynek Muzeum Rzeźby Współczesnej o pow. 2412 m oraz zabytkowe obiekty zaadaptowane do potrzeb ekspozycyjnych: dawna oranżeria, kaplica, wozownia. Oroński park to jednocześnie galeria rzeźby w otwartej przestrzeni. Centrum jest także organizatorem sympozjów, poświęconych teorii i praktyce sztuki, imprez służących międzynarodowej wymianie artystycznej, spotkań artystów, krytyków i historyków sztuki. CRP dokumentuje współczesną rzeźbę polską.
Jest wydawcą: Rocznika “Rzeźba Polska”, Kwartalnika Rzeźby “Orońsko”,Seminariów Orońskich, monografii rzeźbiarzy polskich i katalogów wystaw.
Wystawa: Wincenty Dunikowski-Duniko
Punkt bez powrotu / Point of No Return
(Wybór prac od 1968 do dzisiaj)
15.06 -31.08.2002
Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku
Katalog: Wincenty Dunikowski-Duniko, Punkt bez powrotu / Point of No Return
Eseje: Lars Brandt, Grzegorz Dziamski, Ryszard Kluszczyński, Jan St. Wojciechowski
(Katalog dostępny po 25 lipca)
Wystawa w Internecie: wydarzenia.o.pl/punktbezpowrotu
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, 25-505 Orońsko
Dyrektor: Tomasz Palacz, Z-ca dyr. d.s. artystycznych: Mariusz Knorowski
tel. +48 (48) 618 45 16, +48 (48) 618 40 27, sekretariat@rzezba-oronsko.pl
Dojazd do Orońska z Radomia autobusem PKS lub miejskim (linia K)
Patroni Medialni wystawy i sesji:
Art&Business
O.PL Polski Portal Kultury www.o.pl