PGS w Sopocie zaprasza na dwie wystawy:
– “Droga sztuki – sztuka drogi”, rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego
– Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki
Wystawa prac Stanisława Horno-Popławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, nosi tytuł. “Droga sztuki – sztuka drogi”.
Ekspozycja zorganizowana w roku stulecia urodzin artysty obejmie 43 prace rzeźbiarskie, sprowadzone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, z Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (i in.), także ze zbiorów prywatnych. Wystawę uzupełniać będą fotogramy i opisy dotyczące ikonografii. Wystawie towarzyszyć będzie również wydanie jubileuszowego katalogu-monografii artysty.
Stanisław Horno-Popławski (ur. w Kutaisi na Kaukazie 14.VII. 1902- zm. w Sopocie 6 VII. 1997), zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców polskich XX wieku. Jego dzieła należą do trwałych i oryginalnych osiągnięć rzeźby polskiej. Po latach największego uznania jakie przyniosły mu prace m.in.: “Matka Belojannisa” oraz późniejsze “Wspomnienie z Agrigento”, „Nenufar”- wykorzystujące ekspresję naturalnych form granitów “polnych”, Horno-Popławski tworzył praktycznie do końca swojego życia. Późne prace artysty należą do niezwykle ciekawych i dojrzałych osiągnięć rzeźby polskiej.
Jacek Malczewski (1854 – 1929) urodził się w Radomiu, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. W 1871 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie uczęszczał do gimnazjum Św. Jacka, a następnie studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, u Feliksa Szynalewskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. W latach 1875-77 przebywał w Paryżu, studiował w tamtejszej École des Beaux-Arts m.in. w pracowni Ernesta Lehmanna. W ciągu całego życia dużo podróżował, bywał we Włoszech (1880, 1890, 1906), Monachium (1885-86, 1892) we Francji, Azji Mniejszej ect. W latach 1896 -1900 był profesorem krakowskiej SSP, a następnie ASP (w latach 1911 – 1922). Wystawiał w kraju i zagranicą, m.in. w Wiedniu, Monachium, Berlinie, Rzymie i wielokrotnie w Paryżu. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce we Lwowie (1903), kolejne m.in. w Warszawie (1910), Poznaniu (1925), Lwowie (1926) i w Krakowie (1929).
Wystawa Jacka Malczewskiego złożona zostanie z 65 obiektów (w tym 50 obrazów olejnych, oraz 15 gwaszy, szkiców i akwarel) pochodzących z Lwowskiej Galerii Sztuki i będzie największym, jak dotychczas, pokazem dzieł artysty ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki w Polsce oraz jedną z najobszerniejszych, udostępnionych w ciągu ostatnich kilkunastu lat prezentacji jego malarstwa.
Lwowska Galeria Sztuki posiada znaczną kolekcję dzieł malarza, obejmującą wszystkie okresy jego twórczości. Składa się ona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel. Galeria Miejska we Lwowie już w 1908 r. posiadała 29 obrazów i szkiców artysty reprezentujących jego ponad trzydziestoletni wówczas dorobek. Do zbioru tego dołączone zostały prace pochodzące m.in. z kolekcji Piotra Dobrzyńskiego, Ukraińskiego Muzeum Narodowego, Lubomirskich, hr. Leona Pinińskiego. Znajdują się wśród nich dzieła takie jak: “Matka Boska” z 1874, “Poranek” z 1891 r.; prace z lat 1900 – 1910: “Autoportret z faunami”, “Chrystus w Emaus”, “Pieta”, “Eloe”, “Zatruta Studnia”. Chlubą galerii jest także kolekcja autoportretów artysty, spośród których trzy przedstawiają artystę jako Chrystusa (z lat 1909 -12): “Chrystus w Emaus”, “Chrystus przed Piłatem”, “Chrystus i Samarytanka”.
Wystawy można będzie oglądać codziennie do 30 lipca br. w godz. od 10:00 do 20:00