16 września w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród konkursu Ministra Kultury "Mecenas Kultury 2001".
Mecenas Kultury 2001 to druga edycja konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury.
Celem konkursu jest ukazanie wyjątkowej roli prywatnego mecenatu w kształtowaniu i rozwijaniu życia kulturalnego w kraju oraz upowszechnianie różnorodnych form takiego mecenatu.
Nagrodę stanowi statuetka i prestiżowy tytuł "Mecenasa Kultury".
Przyznawana jest ona w sześciu kategoriach: Sponsor, Donator, Kolekcjoner, Fundator, Promotor, Patron.
O przyznaniu nagród decydowało kilkunastoosobowe Jury, które obradowało w czerwcu tego roku pod przewodnictwem Jana Kulczyka – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Kulczyk Holding.
Jury rozpatrzyło 265 wniosków. Najwięcej zgłoszeń nadesłano do kategorii "Sponsor", najmniej do kategorii "Kolekcjoner", w której Jury nie przyznało żadnego wyróżnienia.
Analiza zgłoszeń tej edycji konkursu nie pozostawia wątpliwości, że – podobnie jak w roku 2000 – kultura polska wspomagana jest przede wszystkim przez banki, firmy telekomunikacyjne, fundacje, firmy ubezpieczeniowe. Kulturę wspierają jednak również coraz częściej osoby prywatne.
Z tego rodzaju wsparcia korzystają zarówno duże, państwowe instytucje jak i małe ośrodki kultury, lokalne stowarzyszenia i muzea regionalne. Przekazywane kwoty wahają się pomiędzy kilkoma milionami złotych (przeznaczanych na spektakularne wydarzenia), a sumami rzędu kilkuset złotych (wsparcie dla organizatorów lokalnych imprez).
Laureaci konkursu Mecenas Kultury 2001
W kategorii DONATOR:
statuetkę i tytuł Mecenasa Kultury otrzymał:
Prof. Andrzej Stanisław Ciechanowiecki – za przekazanie w 2001 roku poprzez Fundacje im. Ciechanowieckich gwaszy Alexandra Cadlera i Jana Piotra Norblina oaz obrazu Marcelo Baciarellego dla Zamku Królewskiego w Warszawie.
wyróżnienia otrzymali:
Andrzej Wójcik – za dary dla Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dzięki niemu kolekcja dawnej cyny w tym muzeum należy do największych w Polsce.
Fundacja Feliksa Łaskiego – za stałe wspieranie działalności artystycznej Teatru Powszechnego, Współczesnego, Rozmaitości, Ateneum i Akademii Teatralnej raz organizacje i sponsorowanie nagród warszawskiego środowiska teatralnego- Feliksów Warszawskich.
Cementownia Górażdże – za stałe dotowanie Filharmonii Opolskiej.
W kategorii PATRON:
statuetkę i tytuł Mecenasa Kultury otrzymała:
Gazeta Wyborcza – za całokształt działalności patronackiej.
wyróżnienia otrzymali:
Radio Olsztyn- za patronat nad Olsztyńskimi Spotkaniami Teatralnymi, realizację audycji o działalności Teatru im. Jaracza – organizatora Spotkań i za patronat nad Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi "Śpiewamy poezję".
Polskie Radio S.A. – za wszechstronny i aktywny patronat nad różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi.
W kategorii PROMOTOR:
statuetkę i tytuł Mecenasa Kultury otrzymali:
PKO BP – za autorski program "PKO Bank Polski Kulturze Narodowej" obejmujący ponad 1000 przedsięwzięć kulturalnych.
Jerzy Gumny i założony przez niego Art & Business Club – za całokształt działalności.
wyróżnienia otrzymali:
Telekomunikacja Polska – za program edukacyjny dla uczniów szkól podstawowych i gimnazjów "Kwadryga", kształcący w zakresie historii i działalności Teatru Wielkiego.
ING Bank Śląski – za cykl koncertów symfonicznych i realizację nagrań płytowych muzyki polskiej z udziałem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W kategorii FUNDATOR:
statuetkę i tytuł Mecenasa Kultury otrzymał:
Siemens – za fundusz stypendialny dla młodych muzyków.
wyróżnienia otrzymali:
Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga – za ustanowienie dorocznej nagrody imienia Profesora Aleksandra Gieysztora, przyznawanej instytucjom lub osobom prywatnym za szczególne osiągnięcia lub całokształt działalności mający na celu ochronę dziedzictwa kulturowego.
Tygodnik Polityka – za fundowanie dorocznych nagród "Paszporty Polityki", które w tym roku obchodzą swoje dziesięciolecie.
W kategorii SPONSOR:
statuetkę i tytuł Mecenasa Kultury otrzymali:
Kredyt Bank i jego prezes Stanisław Pacuk – za zaangażowanie i wszechstronny program wspierania kultury polskiej.
Polkomtel S.A. – za całokształt dokonań sponsorskich i różnorodny charakter tych działań mający na celu wspieranie najlepszych inicjatyw kulturalnych.
wyróżnienia otrzymali:
Krzysztof Musiał – za sponsorowanie spektaklu "Święta wiosna" w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a przede wszystkim za stałe i bezinteresowne wspieranie wielu wydarzeń na scenie operowej.
Fundacja Warta – za współfinansowanie renowacji warszawskiego kościoła Św. Anny oraz wspieranie remontu innych zabytków – np. Biblioteki Jasnogórskiej, czy Zamku Królewskiego na Wawelu.
W kategorii KOLEKCJONER:
nie przyznano nagród i wyróżnień
Patronami medialnym Mecenasa Kultury byli: Polski Portal Kultury O.pl, Rzeczpospolita, Polskie Radio i Businessman.