Ponad 160 eksponatów z tzw. starej wzorcowni Zakładów Porcelany “Ćmielów”, czyli przegląd ze stu lat produkcji tej fabryki, pokaże dziś muzeum w Sandomierzu na wystawie “Starej porcelany czar”.
Ekspozycję ceramiki otwierają fragmenty zastawy stołowej – serwisów obiadowych i garnitur do kawy – z “drugiego okresu książąt Druckich-Lubeckich”, czyli z lat 1887-1920.
Obok są przykłady ćmielowskiej secesji (m.in. wazon “Liść”) i wyroby w stylu art deco (fasony “Płaski” i “Kula”, projekty paryskiej pracowni Wendorfa z ok. 1930 r.).
Prezentację zamykają zestawy z trzech ostatnich dekad XX wieku, w tym reprezentacyjny serwis stołowy “watykański”, zaprojektowany przez Wincentego Potackiego (przed wizytą papieża Jana Pawła II w Kielcach w czerwcu 1991 r.) oraz serwis obiadowy “Feston” z
dekoracją “Telimena”.
Historia ćmielowskich zakładów porcelany sięga przełomu XVIII i XIX w. Inicjatorem i pierwszym właścicielem manufaktury był hrabia Hyacynt Małachowski, który zatrudnił w fabryce miejscowych garncarzy pod kierunkiem zagranicznych fachowców od produkcji
fajansu, kamionki i porcelany.