CHAT, Kinga Dunikowska: Love Internet – Internet Love
Westfälischer Kunstverein, Münster / Niemcy
Otwarcie wystawy odbędzie się 11 października 2002
o godz. 19.00, trwa do 3 listopada 2002.
zgłoszenia: e-mail: pary@o.pl
Zaproszone są wszystkie pary, które się poznały poprzez sieć do wzięcia udziału w tym niezwykłym projekcie. Zainteresowane pary są proszone o wysłanie swojego wspólnego zdjęcia (lub dwóch osobnych) z opisem, w jaki sposób się poznały, kiedy, co ich w sobie zafascynowało, kiedy zdecydowali się spotkać.
Zdjęcia i historie zostaną pokazane na wystawie. Każda uczestnicząca para staje się częścią dzieła sztuki – zostaje uwieczniona.
Praca wybrana przez jury:
Dr. Georg Imdahl, Kritiker, Frankfurter Allgemeine Zeitung,
Ilona Plattner, Medienkünstlerin,
Dr. Sabine Maria Schmidt, Kustodin, Stiftung Wilhelm Lehmbruck Museum, Zentrum Internationaler Skulptur, Duisburg,
Dr. Carina Plath, Direktorin, Westfälischer Kunstverein
Love Internet – Internet Love
Idea
Internet jest medium, które w pierwszej linii bazuje na anonimowości.
Daje ono możliwość i wolność by ukryć swoją prawdziwą tożsamość – lub by ją częściowo zmienić. Jest się dla innych bezosobowym, tak jak i inni są dla nas bezosobowi.
Ludzie, którzy poznali się poprzez Internet – a tym bardziej: w ten sposób pokochali się, muszą prędzej czy później przekroczyć tę barierę.
Znają się – a jednak są sobie obcy.
Chatowanie, pisanie e-mail (lub nawet pisanie SMSów) jest w pewnym sensie jak romans z samym sobą – lub z kimś, kogo we własnej wyobraźni idealizujemy. Jest jednak czymś zupełnie innym, spotkać się i stwierdzić, czy zewnętrzny wizerunek drugiej osoby (gdy nie przesłano sobie wcześniej zdjęcia) lub jej obecność, z którą nagle jest się skonfrontowanym, nam odpowiada lub nie.
Mowa bez mowy ciała i mimiki, lub bez głosu drugiej osoby jest trudna do rozszyfrowania – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z krótkimi wiadomościami. Nie można stwierdzić do końca, co ktoś myśli na serio, a co nie – i w ogóle jakie znaczenie ma wiadomość.
W zależności od własnego nastroju (gniewamy się na drugą osobę, lub wręcz przeciwnie – jesteśmy szczęśliwi) dopasowujemy wiadomości do tego nastroju, i odczytujemy je zbyt dobrze lub zbyt źle.
Projekt “Love Internet – Internet Love” jest pracą, która pragnie udokumentować ten rozwój: anonimowość zostaje transferowana w obszar publiczny.
Wystawa: “Chat”, Westfälischer Kunstverein, Münster / Niemcy
Projekt Kinga Dunikowska: “Love Internet – Internet Love”.
e-mail: pary@o.pl
Nota o artyście:
Kinga Dunikowska (Kinga Dunikowski) zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją, video i filmem.
Ur. w 1974 w Krakowie. Matura w Bonn. Studia: Historia sztuki, filozofia i anglistyka na Friedrich Wilhelms Universität w Bonn (1994), Freie Kunst u Reinera Ruthenbecka na Akademii Sztuk Pięknych w Münster (1995-2001). Dyplom. Meisterschülerin u Reinera Ruthenbecka i Kathariny Fritsch. Europareisestipendium 2001 Artystka uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. Kunstlerhaus Dortmund, direttissima Munster, Heidelberger Kunstverein, Heidelberg, Wewerka Pavillon Munster, Galeria Potocka/Muzeum Sztuki w Niepołomicach, Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.
Mieszka i pracuje w Münster, Berlinie i Krakowie.
Westfalischer KunstvereinDomplatz 10 48143 Münster / Niemcy
www.westfaelischer-kunstverein.de
Założony w 1831 r. Zaliczany do najważniejszych instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną w Niemczech. Odbywają się wystawy najpoważniejszych artystów reprezentujących sztukę światową.