5 listopada rozpoczyna się w Krakowie Festiwal Sztuk Medialnych RESET 2002. Celem Festiwalu jest pokazanie takich koneksji sztuki z techniką, które tworzą nowy rodzaj kulturowej aktywności, przemieniających odbiorców we współtwórców (współwykonawców) nie tylko sensów dzieła, ale również jego artefaktu. Staje się to możliwe dzięki powszechnej dostępności “maszyn pośredniczących” w komunikacji międzyludzkiej.
Festiwal preferuje takie formy ekspresji artystycznej, które pozwalają na inną komunikację podmiotów niż w mediach masowych. Chodzi raczej o formy umożliwiające dialog i współudział, choć nie zawsze musi to być system interaktywny. Festiwal preferuje sztukę nieprosceniczną, gdzie odbiorca nie jest oddzielony od dzieła i może mieć wpływ na to, co dzieje się przed jego zmysłami. Może uczestniczyć w przekształcaniu formy dzieła, prowadzić własne nawigacje, dokonywać percepcji zgodnie z własnym porządkiem przestrzennym lub czasowym.
Festiwal jest prezentacją sztuki tworzonej przy pomocy urządzeń technicznych. “Obrazowanie” przy pomocy maszyn (po kinie) obejmujące: wideo, wideo-instalacje, wideo- projekcje, sztukę komputera (animacje, instalacje, CD ROM, sieć), instalacje interaktywne, spektakle interaktywne, performance do-kamerowy, performance medialny, transmisje i monitoringi.
Głównym organizatorem festiwalu jest Pracownia Działań Medialnych Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Partnerami projektu są: Galeria Bunkier Sztuki, Goethe Institut Krakau, oraz inni sponsorzy Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Wojewody Małopolskiego.
Warsztaty
W dniach 6, 7, 8 listopada w godzinach od 10 do 13 odbywać się będą warsztaty
adresatem, których jest młodzież licealna i studencka, mająca wstępne doświadczenie medialne w zakresie sztuki.
Miejsce
Warsztaty odbywać się będą w budynku głównym Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie na Placu Matejki 13 pierwsze piętro (nowe skrzydło) pok. 111 w Pracowni Działań Medialnych (PDM). Warsztaty prowadzić będą fachowcy w dziedzinie teorii i praktyki mediów.
Pokaz instalacji
ASP Plac Matejki 13.
Goethe Institut Kraków – Rynek Główny 20.