W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie czynna jest wystawa pt. „Outlook”, która prezentuje najnowsze dokonania współczesnych artystów kurdyjskich tworzących od wielu lat na emigracji.
Po raz pierwszy w Polsce i w Europie ma miejsce prezentacja tej sztuki w ramach Dni Kultury Kurdyjskiej w Krakowie. Wpisuje się ona w misję Muzeum Narodowego w Krakowie przedstawiającego mniejszości narodowe w Polsce (m.in. odbyły się dotychczas wystawy poświęcone kulturze żydowskiej, ormiańskiej).
„Spojrzenie” to jest świadectwem trwającej od wielu wieków fascynacji orientalną kulturą przenikającą tradycję europejską. Podobnie jak w tytule cytowanego wiersza Goethego stanowi także swoistego rodzaju wielobarwny „dywan” – kobierzec wiążący kulturę wschodu i zachodu.
Prezentowane na krakowskiej wystawie dzieła różnią się nie tylko ze względu na rodzaj użytych technik (malarstwo, rzeźba oraz instalacja), ale przede wszystkim ze względu na znaczenia, stylistykę i tematykę.
Większość obrazów to kompozycje abstrakcyjne lub figuratywne, dla których źródłem inspiracji było malarstwo europejskie i amerykańskie. Część jednak z nich charakteryzuje się orientalnym nastrojem i stylizacją. Nieliczną natomiast grupę stanowią dzieła zaangażowane politycznie, przypominające o tragedii narodu kurdyjskiego.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany album.
Wystawa czynna do 30 marca b.r.