Od 14 marca w CSW “Łaźnia” w Gdańsku będzie można oglądać prace fińskiego artysty Teemu Mäki na wystawie pt. “Ujawnić Ciemność”. Każda jego wystawa wzbudza gorące dyskusje.
W pracach, które będzie można zobaczyć w Gdańsku, pojawią się kontrowersyjne sceny (np. obrazy fekaliczne czy sceny okrucieństwa). Dlatego też wystawa jest przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych.
Urozmaiceniem pierwszych dni prezentacji (od 15 do 20 marca br. w godz. 12.00-18.00) będzie możliwość spotkania artysty przy pracy, gdyż będzie on na miejscu wykańczał płótna z cyklu The Visible Darkness.
Natomiast 18 marca 2003 o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Teemu Mäki. Artysta opowie o swoich doświadczeniach w pracy twórczej, a także oprowadzi widzów po wystawie.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią. Jest performerem, twórcą wideo i autorem tekstów. Jego twórczość ma charakter głęboko krytyczny, wyrasta z zaangażowanej postawy wobec współczesnego świata. Jako credo artystyczne Mäki wyznaczył sobie “ujawniać, przeciwdziałać nijakości”.
Jego malarstwo, rysunki i video są kombinacją słów, obrazów i filozoficznych piktogramów. Reprezentuje postawę całkowicie bezkompromisową, walczy z łatwym estetyzmem, kapitalistycznym konsumpcjonizmem i moralną hipokryzją.
Rozwijając myśl Nietzschego i de Sade’a , artysta pokazuje przejawy władzy i przemocy ujawniające się na różnych poziomach życia: od rodziny do układów politycznych i struktur życia religijnego. Stąd na jego obrazach pojawiają się – obok symboli krzyża maszyny – telewizory czy luksusowe towary konsumpcyjne.
W swych demaskatorskich zapędach nie cofa się przed włączaniem do swej ikonografii przedstawień osób ze swego najbliższego otoczenia.
Mäki – miłośnik rzetelnego malarskiego rzemiosła – droczy się z widzem, pod płaszczykiem realizmu przemycając duże dawki groteski i karykatury.
Wystawa w Łaźni składa się z wybranych prac malarskich, rysunkowych i video z wystawy – przewodu habilitacyjnego Mäki, prezentowanego w styczniu 2002 w helsińskim Art Hall.
Wystawa została zorganizowana dzięki dotacji uzyskanej od FRAME – Finnish Fund for Art Exchange.