W Muzeum Narodowym w Warszawie od 7 marca do 4 maja pokazywana jest wystawa czasowa pt. “Tkaniny koptyjskie”. Prezentacja programu badawczego jest zapowiedzią stałej ekspozycji studyjnej “Sztuka chrześcijańska w Egipcie. Badania i konserwacja sztuki koptyjskiej w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie”
Przed kilkunastu laty powstała idea wystawienia grupy tkanin koptyjskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Jak dotąd nie udawało się urzeczywistnić tego przedsięwzięcia, ponieważ prezentacja tak niepowtarzalnego zbioru tekstyliów wymagała udziału specjalistów z różnych dziedzin nauki.
Dopiero wzajemna współpraca historyków sztuki, archeologów i koptologów, chemików, technologów oraz konserwatorów pozwoliła udostępnić część zbioru szerokiej publiczności, zwracając uwagę przede wszystkim na naukowy i konserwatorski charakter prac związanych z kolekcją tkanin.
Przy pomoc tradycyjnych i nowoczesnych środków towarzyszących ekspozycji, tj. tablic informacyjnych i programu multimedialnego, możemy zaprezentować wyniki badań technicznych i materiałowych , jak również analizy barwników naturalnych i zapraw farbiarskich zastosowanych w tkaninach warszawskiej kolekcji.
Ponadto przedstawiamy założenia i przebieg prac konserwatorskich dla grupy tkanin koptyjskich, znajdującej się już po konserwacji i jednocześnie planowanej w stałej ekspozycji studyjnej.
Katalog – folder, towarzyszący wystawie czasowej, jest zapowiedzią obszernej naukowej publikacji omawiającej cały zbiór tkanin koptyjskich z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.