4 października o godz. 12.00 na Placu przed CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie został otwarty projekt wybitnego artysty japońskiego Tadashi Kawamaty pt. „Rekonstrukcja”.
Projekt polega na adaptacji dziewiętnastowiecznych podziemii – cysterny wodnej usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego. Proces adaptacji rozpoczął się od zabezpieczenia architektury piwnic: konstrukcji ścian i zadaszenia nad sklepieniem oraz drewnianych schodów i podłogi we wnętrzu. Całość zewnętrznego sklepienia znajdująca się na poziomie gruntu i przysypana do tej pory ziemią została odsłonięta.
Interwencja japońskiego artysty ma charakter konceptualny: zapoczątkowuje proces dalszej renowacji i adaptacji. Odkrywa zasłonięte podziemia Zamku Ujazdowskiego, które stanowiły niegdyś rezerwuar wody („jelita zamku”), fragment systemu wodno-kanalizacyjnego XIX-wiecznego Szpitala Ujazdowskiego. Ta sporej wielkości podziemna „architektura” ma stać się w przyszłości aktywną przestrzenią twórczą.
Projekt ten stwarza okazję, aby marginesy Zamku Ujazdowskiego, stały się centrum zdarzeń. Projekt Kawamaty to również próba lokalizacji sztuki w przestrzeni publicznej, jednak w odmiennym kontekście – podkreślającym trwałość materialną.
Tadashi Kawamata jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców. Od 1980 r. odnosi sukcesy na międzynarodowej scenie artystycznej, wystawia w prestiżowych muzeach i galeriach, uczestniczy w zdarzeniach artystycznych tej miary, co Biennale w Wenecji, Documenta VIII i IX w Kassel (Niemcy), Biennale w Sao Paulo (Brazylia). Jego twórczość ma wyjątkowy charakter. Wywodzi się z architektury oraz urbanistyki i zawsze powstaje na pograniczu sztuki i architektury.
Do najsłynniejszych projektów Kawamaty należą m.in. instalacje z drewna rozprzestrzeniające się nieregularnie na budynkach.