Prof. dr Andrzej Tomaszewski został laureatem niemieckiej Nagrody Kulturalnej im. Georga Dehio za rok 2003.
Główną Nagrodą Kulturalną im. Georga Dehio, przyznawaną co dwa lata przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej za “szczególne zasługi dla badań, ochrony i uczytelnienia świadectw wspólnego dziedzictwa kultury na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie na tych terenach, gdzie w przeszłości żyli również Niemcy, jak również za wybitne zaangażowanie w dzieło obustronnego, polsko-niemieckiego zrozumienia i w międzykulturowy dialog” uhonorowany został w tym roku prof. dr Andrzej Tomaszewski.
Prof. Andrzej Tomaszewski urodził się w 1934 roku w Warszawie. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Studia kontynuował na Uniwersytecie w Poitiers (Francja) i na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie.
Od 1976 roku jest profesorem Politechniki Warszawskiej (w latach 1973-1981 i 1987-1988 dyrektor Instytutu Historii Architektury i Sztuki, obecnie kierownik Zakładu Ochrony Zabytków). W latach 1981-1983 był profesorem w berlińskim Kolegium Naukowym a w latach 1986-1987 profesorem uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Od 1988 do 1992 roku był dyrektorem generalnym Międzynarodowego Centrum Badań dla Konserwacji i Restauracji Dóbr Kultury ICCROM w Rzymie, w latach 1995-1999 pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków Rzeczypospolitej Polskiej. Były przedstawiciel Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO i w Komitecie Dziedzictwa Kultury Rady Europy. Prezes Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Współzałożyciel (1988) i współprzewodnicząc Kręgu Roboczego Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki “Wspólne dziedzictwo” oraz członek Niemieckiej Akademii Urbanistyki i Planowania Przestrzennego.
Profesor Tomaszewski, jako historyk architektury i sztuki, konserwator zabytków i działacz kultury o uznanym międzynarodowym autorytecie, zaangażowany jest od wielu lat we współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie badań i ochrony dóbr kultury. W licznych publikacjach i praktycznych działaniach formułuje i wciela w życie zasady badań i ochrony wspólnego europejskiego dziedzictwa na obszarach wielokulturowych. Dziedzictwa stanowiącego obiektywne świadectwo złożonej historii tych obszarów, którą należy badać i głosić bez zafałszowań i przemilczeń. Dziedzictwa, którego zachowanie musi być przedmiotem wspólnej odpowiedzialności dawnych i obecnych mieszkańców tych obszarów wobec przyszłych pokoleń. Na tym tle szczególnego znaczenia nabierają pomniki kultury znajdujące się dawnych niemieckich terenach, które należą obecnie do Polski.
Starania profesora Tomaszewskiego jako Generalnego Konserwatora Zabytków doprowadziły do wpisu na litę światowego dziedzictwa kultury UNESCO m.in. tak znaczących pomników wspólnego, polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego, jak zamek w Malborku, zespół staromiejski Torunia (1997) oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze na Śląsku (2001).
Nagrodę Honorową przyznano Chórowi Bachowskiemu działającemu przy głównym, ewangelickim kościele miasta Sibiu/Hermannstadt w rumuńskim Siedmiogrodzie, prowadzonym przez dyrygenta Kurta Philippi i organistkę Ursulę Philippi. Chór ten, założony w 1931 roku przez Franza Xavera Dresslera, jest ważnym elementem muzycznego krajobrazu Siedmiogrodu i Rumunii, pełniąc jednocześnie ważną rolę dla współżycia i współpracy licznych narodowości i wyznań w Siedmiogrodzie.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 4 grudnia b.r. w Niemieckim Muzeum Historycznym (Deutsches Historisches Museum) w Berlinie.
Nagroda Kulturalna im. Georga Dehio przyznawana jest przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w formie Nagrody Głównej, dotowanej sumą 12.000 Euro i Nagrody Honorowej (8.000 Euro). Obie nagrody finansowane są ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego d.s. Kultury i Mediów (niemiecki odpowiednik ministra kultury).