Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie zapraszają na obchody 13 rocznicy śmierci Tadeusza Kantora w poniedziałek 8 grudnia o godz. 12.00 przy ul. Kanoniczej 5.
Prezentacja Żywych Pomników według projektu Tadeusza Kantora w realizacji aktorów Teatru Cricot 2: Wacława i Lesława Janickich (dwóch Chasydów z deską ostatniego ratunku) oraz Jana Książka (Wieczny Wędrowiec).
godz. 13.00
ul. Kanonicza 5
Otwarcie wystawy rysunków Lekcje Mediolańskie Tadeusza Kantora.
W lipcu 1986 roku Tadeusz Kantor prowadził zajęcia ze studentami Szkoły aktorskiej w Mediolanie. Zapisem tych spotkań są Lekcje Mediolańskie. (publikacja dostępna w Cricotece) Powrócił w nich do swojej artystycznej młodości, do poszukiwań w sztuce XX wieku, które były istotne w jego własnej twórczej wędrówce. Poddał korektom wcześniejsze swoje pisma, powstawały kolejne manifesty artystyczne.
ważny jest swiat indywidualny, tworzony w izolacji i zamknięciu, ale tak silny i sugestywny, że jest w stanie zająć przeważającą(!) przestrzeń w przestrzeni życia tym ujęciu przestrzeń życia wsystko, co w tym słowie się mieści – – bytuje obok drugiej przestrzeni, przestrzeni sztuki. Podczas zajęć ze studentami Tadeusz Kantor dużo szkicował. Na wystawie w Cricotece zobaczymy rysunki częściowo reprodukowane w publikacji oraz notatnik artysty z tamtego okresu. Abstrakcja w sensie radykalnym była w teatrze zjawiskiem rzadkim. Została w pełni zrealizowana w Bauhausie, W teatrze Oscara Schlemmera. ELEMENTY ABSTRAKCJI: kwadrat, trójkąt, koło, sześcian, stożek, kula, linia prosta, punkty, pojęcia przestrzeni, napięcia i ruchu – są elementami dramatu. Można je tłumaczyć w kategoriach filozoficznych, ludzkich, psychologicznych. Każde z nich ma swoją istotę, swoją nieodwołalność i swoją ostateczność.
Wystawie towarzyszy publikacja:
Lekcje Mediolańskie
Wstęp: Renato Palazzi, przedmowa: Giovanni Ribsi.
Objętość 128 stron, format A5. Wydano przez Cricotekę,
Biuro Kongresowe Urzędu Miasta Krakowa. Kraków, 1991.
Cena: 10 zł
godz. 18.00
Galeria Krzysztofory
ul. Szczepańska 2
Spotkanie z wieloletnim wspólpraacownikiem Tadeusza Kantora we Włoszech – wybitnym tłumaczem literatury polskiej prof. Luigim Marinellim z udziałem dott. Silvii Parlagreco – współpracującej z Cricoteka, kuratorem wystawy Romano Martinisa oraz wielu innych wystaw o Tadeusza Kantorze. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie, opublikowana w listopadzie b.r. przez wydawnictwo Libri Scheiwiller, partytura Umarłej klasy T. Kantora w tłumaczeniu Luigiego Marinellego i opracowaniu redakcyjnym Silvii Parlagreco.
Po raz pierwszy została opublikowana w całości w formie książki “partytura” wielkiego spektaklu Tadeusza Kantora Umarła klasa,. Tekst partytury został podarowany przez Tadeusza Kantora kuratorowi i tłumaczowi Luigiemu Marinellemu w tej formie zostaje opublikowany po raz pierwszy, Polska nadal czeka na jego publikacje. W publikacji oprócz tekstu partytury znajdziemy także teksty krytyków, a także wspomnienie autorstwa Andrzeja Wajdy (z okresu realizacji zapisu filmowego spektaklu), nota edytorska oraz 20 rysunków, powstałych podczas prac nad spektaklem, wszystko zamyka bardzo dokładna bibliografia oraz wykaz programów i replik spektaklu.
Tadeusz Kantor La classe morta,
a cura di Luigi Marinelli e Silvia Parlgreco con un ricordo di Andrzej Wajdy,
Wydawnictwo Libri Scheiwiller, Milano 2003
Stron 296
Format 15×22
Ilustr. Cz- b i kolorowe
9 grudnia godz. 18.00
Galeria Krzysztofory
ul. Szczepańska 2
Promocja książki Pierścień “Balladyny” Gra z Teatrem Podziemnym Tadeusza Kantora (koncepcja i redakcja Zbigniew Baran) z udziałem Zofii Gołubiew, Jerzego Beresia, Tomasza Fiałkowskiego, o. Krzysztofa Mądla SJ oraz Zbigniewa Barana.