W dniach 10 – 14 grudnia 2003 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski organizuje w Warszawie trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE.
Obecnie PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE to nie tylko festiwal warszawski, ale także festiwal objazdowy w Polsce oraz w krajach WNP (w ostatnich dniach listopada organizujemy na przykład festiwal w Osz w Kirgistanie).
W 2003 r. różne ośrodki akademickie i organizacje pozarządowe, korzystając z repertuaru imprezy warszawskiej z 2002 r. zorganizowały festiwale w sześciu miastach: w Lublinie, Toruniu, Częstochowie, Białymstoku, Kielcach i w Pile.
Festiwale filmowe poświęcone prawom człowieka to idea nienowa, ale od początku lat 90. XX w. zaobserwować można zjawisko lawinowego wręcz wzrostu liczby i rozmachu takich festiwali.
Największe tego typu przedsięwzięcia organizują duże organizacje pozarządowe – Human Rights Watch w Nowym Yorku, Amnesty International w Amsterdamie i People in Need Foundation w Pradze. Festiwale te prezentują rozmaite rodzaje filmów – dokumenty, fabułę, reportaż. Prawa człowieka są tu zwykle pojmowane szeroko.
Większość z prezentowanych filmów można też obejrzeć na innego typu festiwalach czy w telewizjach. Gdyby nie umieszczenie ich w odpowiednim kontekście, widz, który nie zajmuje się na co dzień problematyką praw człowieka, mógłby w ogóle nie zdawać sobie sprawy, że filmy te w istocie problematykę tę poruszają. W wielu z nich zresztą wątki “prawoczłowiecze” stanowią tylko tło dla opowiadanej historii.