Warszawska Galeria Zachęta zaprasza w niedzielę 1 lutego 2004, o godz. 16.00 na wykład i dyskusję na zakończenie wystawy Nowa Strefa – Sztuka Chińska.
Wykład p.t.: “Artyści chińscy wobec digitalizacji rzeczywistości” wygłosi Hou Hanru, niezależny krytyk i kurator.
Wykład Hou Hanru będzie dotyczyć problemów medializacji i digitalizacji najnowszej sztuki chińskiej, wynikających z przemian i rozwoju tej sztuki w ostatnich latach, otwarciu na nowe media, dostępności do nowych technologii.
Na wykładzie autor podejmie również kwestie sztuki oficjalnej i nieoficjalnej – podziału, który już się zaciera w tej sztuce, oraz relacji sztuka i polityka, w kontekście deideologizacji i odpolitycznienia sztuki chińskiej.
Hou Hanru ur. 1963, Kanton, Chiny; od 1990 r. mieszka w Paryżu; pracuje jako niezależny krytyk i kurator; jest członkiem rad doradczych Walker Art Center w Minneapolis, Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie oraz Contemporary Art Museum w Kumamoto (Japonia); członek Independent Curators International w Nowym Jorku; korespondent “Flash Art International”; członek jury m.in. ENSBA (Paryż, 2003), DAAD (Berlin 2003), Artissima (Turyn, 2002), Curatorial Training Program (De Appel Foundation, Amsterdam, 2002), International Media Art Award (Karlsruhe, 2000) i Hugo Boss Prize (1998, The Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku).
W 2002 r. wydał książkę “Pomiędzy” (“On the Mid-Ground”), która jest wyborem tekstów krytycznych z ostatnich lat poświeconych współczesnej sztuce chińskiej i sztuce w ogóle. Hou opisuje w nich nowa sztukę chińską podlegającą deideologizacji i odpolitycznieniu; podnosi kwestie obszarów sztuki, która funkcjonuje w centrum i poza nim formułując pojecie “nowej lokalności”; w tym samym stopniu zajmują go mechanizmy globalizacji i ich wpływ na sztukę.
Wiele tekstów i wystaw Hou Hanru dotyczy problemów nowej urbanistyki i jej eksplozji, nieustającego ruchu miast, szczególnie azjatyckich oraz interwencji artystów w tych nowych przestrzeniach.
Hou Hanru jest kuratorem i współkuratorem m.in. takich wystaw jak “Zone of Urgency” podczas 50. Biennale w Wenecji (2003); Biennale w Kwangju w Korei (2002), wystawy “Żyjąc w czasie – Living in Time, 29 artystów z Chin” w Hamburger Bahnhof (Berlin, 2001), “Project Rooms”, ARCO, Madrid (2000, współpraca: Otavio Zaya, Rosa Martinez, Francesco Bonami, Carlos Basualdo).
Był również kuratorem Pawilonu Francuskiego na 48. Biennale w Wenecji (1999); wystawy “Teatr uliczny” w Apex Art (Nowy Jork, 1999), “Unlimited NL. 2” w De Appel Foundation (Amsterdam, 1999) i głośnej wystawy “Miasta w Ruchu – “Cities on the Move”, (1997) pokazywanej m.in. w Wiener Secession w Wiedniu, PS1 w Nowym Jorku, Louisiana Museum w Danii, Hayward Gallery w Londynie, w Kiasma Museum of ontemporary Art w Helsinkach.