Festiwal „Muzyka dawna – persona grata” będzie się składał w tym roku z pięciu orkiestrowych festiwali i blisko 100 koncertów.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą przede wszystkim w Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu oraz w Zamku Kliczków (w pobliżu Bolesławca na Dolnym Śląsku, gdzie w tym roku odbędzie się większość prób poprzedzających koncerty). Tak jak poprzednio będą one nagrywane przez Polskie Radio i następnie retransmitowane na antenach lokalnych, a być może także na antenie ogólnopolskiej.
Program tegorocznej edycji obejmuje głównie muzykę instrumentalną. Rozpoczyna się w lutym projektem poświęconym muzyce fletowej Antonio Vivaldiego. Jeśli flet, to oczywiście Alexis Kossenko (rozpoczęcie nagrań cyklu „historia muzyki fletowej” planowane jest na początek roku 2005).
W marcu dwa projekty: pierwszy, concerti grossi Jerzego Fryderyka Haendla (dyrygent, Martin Gester), a drugi „Barok metafizyczny” (orkiestra wystąpi pod wodzą swojego lidera, Aureliusza Golińskiego).
W kwietniu, również bez udziału gości z zagranicy, projekt zatytułowany „Barok szalony”. W czerwcu koncerty poświęcone muzyce Haendla z Ryo Terakado w roli dyrygenta.
W lipcu z Martin Gesterem program ukazujący polskie motywy w europejskiej muzyce barokowej (w listopadzie ten program przedstawimy na kilku koncertach we Francji).
W październiku pojawi się w Polsce długo oczekiwana Rachel Podger. Zagramy koncerty z cyklu „La Stravaganza” oraz kilka kompozycji, które nagramy na naszą kolejną wspólną płytę.
Wreszcie na koniec, w listopadzie, koncerty klawesynowe J.S. Bacha zagra Allan Rasmussen.
“Historia koncertu fletowego (3)”
Wykonawcy: Alexis Kossenko (Francja), Arte dei Suonatori
Próby: Zamek Kliczków – od 16 do 19 lutego 2004
Koncerty: