Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza dziś o godz. 18.00 na wykład Colina Fourniera. Wykład odbędzie się w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne.
W oparciu o projekt Domu Sztuki w Grazu (Kunsthaus Graz), Colin Fournier rozważy pytanie: „Co to jest architektura?” analizując najistotniejsze aspekty obecnej popularności projektów biomorficznych.
Według Fourniera, zjawisko to należy interpretować jako wczesny symptom ważnej paradygmatycznej zmiany w rozwoju architektury w kierunku systemów naturalnych, zmiany, która w przyszłości będzie w stanie wyprowadzić nas poza początkowe formalne ograniczenia biomorfizmu i, tym samym, pozwoli na sformułowanie radykalnie nowych definicji architektury.
Colin Fournier (ur. 1944, Londyn). Studiował w Paryżu i Londynie. Ukończył londyńską Architectural Association (dyplom w dziedzinie architektury i planowania miejskiego). Obecnie Colin Fournier jest profesorem architektury i urbanistyki w Bartlett School of Architecture (University College London) oraz dyrektorem kursu w dziedzinie projektowania urbanistycznego. W latach 60-tych współpracował z Buckminsterem Fullerem oraz był członkiem grupy Archigram Architects.
W latach 70-tych i wczesnych latach 80-tych był dyrektorem planu firmy Ralph M Parsons w Pasadenie (Kalifornia), opracowując wiele projektów nowych miast, a szczególnie master plan miasta Yanbu (zachodnie wybrzeże Arabii Saudyjskiej) zamieszkałego przez 200 tys. mieszkańców, z rocznym budżetem konstrukcyjnym przekraczającym 2 biliony dolarów. Był partnerem Bernarda Tschumi podczas realizacji Parc de la Villette w Paryżu, jednego z "Wielkich Projektów" zainicjowanych przez Prezydenta Mitteranda i Ministra Kultury, Jacka Langa. W roku 2000, wraz z Peterem Cookiem, Fournier wygrał międzynarodowy konkurs na Dom Sztuki (Kunsthaus) w austriackiej miejscowości, Graz i jest członkiem założycielem firmy architektonicznej "Spacelab Cook-Fournier GmbH", założonej w Grazu w celu realizacji tego projektu.
Projekt "Co to jest architektura?" realizowany jest przez Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Pro Helvetię oraz Goethe-Institut.