W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie otwarto wystawę pt. „Siedem grzechów głównych. Grafiki z kolekcji Polskiej Akademii Umiejętności w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie”.
Wystawa prezentuje 193 ryciny od końca stulecia XV do XIX, w tym miedzioryty Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha, Lucasa van Leyden i niemieckich “małych mistrzów” XVI wieku, kilkanaście kompozycji Pietera Bruegla Starszego wydanych w sławnej antwerpskiej oficynie miedziorytniczej Hieronymusa Cocka, manierystyczne sztychy z haarlemskiej szkoły Hendrika Goltziusa i XVII-wieczne grafiki z efektownymi kompozycjami Petera Paula Rubensa, Jacoba Jordaensa, Rembrandta van Rijn, Adriaena Brouwera i Davida Teniersa. Ekspozycję uświetniają akwaforty konkurentów Rembrandta, Francuza Jacques’a Calotta i Czecha V. Hollara, oraz XVIII-wieczne grafiki włoskie i angielskie, w tym prace Williama Hogartha i wybitnego mezzotincisty Richarda Earloma.
Kilka plansz prezentuje najwyższy poziom sztuki miedziorytniczej w dziełach grafików francuskich XVIII stulecia. Ponadto na wystawie znajdzie się kilka wyjątkowych, mało znanych rarytasów graficznych z dawnych wieków.
Wystawa – przygotowywana we współpracy z Biblioteką PAU i PAN w Krakowie – stanowi kolejną prezentację unikatowych grafik ze zbiorów Gabinetu Rycin.
Wystawa będzie czynna do 30 maja.