Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na konferencję prasową poprzedzającą otwarcie wystawy “Skarby Niderlandów. Rysunki i wybrane ryciny artystów niderlandzkich XVI – XVII wieku ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich” 19 kwietnia 2004, w poniedziałek, o godzinie 12.00, w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Pijarska 8.
W konferencji udział wezmą:
1. Marek Mróz – Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
2. Ewa Czepiel – kurator wystawy
3. Dominika Kosman – rzecznik prasowy Ahold Polska
4. Ewa Morzyniec – aranżacja plastyczna wystawy
Wernisaż wystawy odbędzie się 19 kwietnia 2004, w poniedziałek, o godzinie 18.00 do Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich.
Wystawa czynna od 20 kwietnia do 30 maja 2004 roku.
W roku bieżącym, w dniach od 18 do 25 kwietnia odbędzie się w Polsce kongres CODARTu – międzynarodowej organizacji kustoszy sztuki holenderskiej i flamandzkiej. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy kongresu odwiedzą Gdańsk, Warszawę i Kraków, przewidziane jest zwiedzanie zabytków, muzeów i bibliotek oraz wystaw poświęconych rysunkom i rycinom tego kręgu artystycznego, specjalnie zorganizowanych w związku z kongresem.
Odbywający się w b.r. siódmy kongres CODART-u, poświęcony tematowi Sztuka holenderska i flamandzka w Polsce, stał się impulsem do zorganizowania wystawy Skarby Niderlandów.
Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwszej – prezentującej rysunki artystów holenderskich i flamandzkich oraz drugiej – obejmującej wybrane ryciny o tematyce polskiej. Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich. Niewielki, lecz bardzo cenny zbiór rysunków niderlandzkich liczy 25 sztuk, z których znaczna część wywodzi się ze słynnej wiedeńskiej kolekcji Josefa Carla Klinkoscha.
Rysunki zakupione na akcji w 1889 roku przez polskiego kolekcjonera Bolesława Wołodkowicza, w 1897 przekazane zostały w darze, wraz z innymi dziełami sztuki, do Muzeum Książąt Czartoryskich. Wśród rysunków można będzie zobaczyć m. in. dzieła Gerarda Davida, Pietera Bruegela Starszego, Pietera Stevensa II, Hansa Bola i Martena de Vos.
Drugą grupą wystawionych dzieł będą ryciny grafików niderlandzkich tematycznie związane z Polską. Wśród nich znajdą się prace tak wybitnych artystów jak Romeyn de Hooghe, Willem Hondius, Aegidius Sadeler, Schelte Bolswert, Lambert Cornelisz, Paulus Pontius.