Fundacja Wyspa Progress oraz Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA przypominają o APELA[K]CJI, która odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godz. 15.00 w Modelarni na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej.
Będzie to debata na temat swobody wypowiedzi artystycznej w świetle obowiązującego prawa i możliwych inicjatyw ustawodawczych.
W dniu rozprawy Doroty Nieznalskiej w Wydziale Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gdańsku, który może artystkę uniewinnić, utrzymać w mocy wyrok skazujący w procesie o obrazę uczuć religijnych lub uchylić wyrok do ponownego rozpatrzenia w sądzie pierwszej instancji, dwie organizacje pozarządowe zajmujące się sztuką współczesną: Sekcja Polska Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA oraz Fundacja Wyspa Progress organizują debatę, wystawę i projekcje związane z tym wydarzeniem.
Spotkanie to jest także pierwszym publicznym wystąpieniem powołanej w styczniu br. Komisji d/s Wolności Wypowiedzi Artystycznej AICA.
Sprawa Doroty Nieznalskiej stała się symptomatyczna dla atmosfery ideologicznych debat wstrząsających życiem publicznym w Polsce. Niezależnie od wyniku rozprawy, organizatorzy spotkania pragną w gronie specjalistów w dziedzinie sztuki, kultury, prawa karnego i prawa konstytucyjnego przyjrzeć się na nowo zapisom polskiego prawa. Nie wykluczają oni nowej inicjatywy ustawodawczej, jeżeli w wyniku dyskusji okaże się ona potrzebna.
Udział w debacie zapowiedzieli: prof. Waldemar Baraniewski, Instytut Historii Sztuki UW, Dr Wojciech Cieślak, adiunkt w katedrze Prawa Karnego UG, Łukasz Guzek, krytyk sztuki, Dorota Jarecka, krytyk sztuki “Gazeta Wyborcza”, prof. Grzegorz Klaman, Prezes Fundacji Wyspa Progress, Dorota Monkiewicz, kurator, Prezes Sekcji Polskiej AICA, Agnieszka Morawińska, Dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Rafał Pelc, Radca w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki, Monika Szewczyk, Dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku, Aneta Szyłak, Wiceprezes Fundacji Wyspa Progress i Sekcji Polskiej AICA, Marek Wasilewski, redaktor naczelny “Czasu Kultury”, Hanna Wróblewska, Wicedyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
O godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy Doroty Nieznalskiej, natomiast o godz. 19.00 – projekcja pracy wideo „196 KK.” (cz.3) Grzegorza Klamana oraz innych materiałów filmowych związanych ze sprawą.