Studium Kultury – Centrum Kultury i Towarzystwo Polsko – Izraelskie w Lublinie serdecznie zaprasza na wykład i prezentacje powstającego obecnie Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.
Robert Kuwałek będzie mówił o historii obozu zagłady w Bełżcu, idei nowego upamiętnienia, jego formie i symbolice, a także konieczności przywrócenia pamięci o miejscu, gdzie w przeciągu 9 miesięcy 1942 roku zostało zamordowanych ponad 450.000 Żydow, w tym 26.000 Żydów lubelskich.
Zdaniem historyka – Bełżec jest jednym z zapomnianych obozów Holocaustu, dzięki nowemu upamiętnieniu może się stać jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Polsce. Ponad 90% ofiar stanowili Żydzi – obywatele polscy, pochodzący z Lubelszczyzny, okolic Krakowa, Tarnowa i Przemyśla oraz z Galicji, na czele ze Lwowem. W dniu 3 czerwca 2004 nastąpi uroczyste otwarcie nowego kompleksu pomnikowo – muzealnego Muzeum- Miejsce Pamięci w Bełżcu (Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku). Koncepcja architektoniczno-rzeźbiarska całego założenia pomnikowego: Andrzej Sołyga, Zdzisław Pidek i Marcin Roszczyk.
Robert Kuwałek – historyk, pracownik naukowy Państwowego Muzeum na Majdanku, kierownik Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz prezes Stowarzyszenia Środkowoeuropejskiego “Dziedzictwo i Współczesność”, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Izraelskiego w Lublinie. Od kilkunastu lat prowadzi swoje badania nad tematyką dziejów Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Ich efektem jest szereg artykułów w opracowaniach zbiorowych i czasopismach naukowych, m. in. “Żydzi lubelscy w obozie koncentracyjnym na Majdanku”, “Lublin – Jerozolima Królestwa Polskiego”. Był stypendystą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Kościuszkowskiej, dzięki której prowadził badania archiwalne w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie oraz National Archives w College Park pod Waszyngtonem.