28 maja 2004 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa monograficzna prac Aliny Kalczyńskiej Scheiwiller. Ekspozycja urządzona w Gmachu Głównym Muzeum, prezentować będzie dorobek artystki w zakresie grafiki artystycznej często unikatowej, książki oraz witrażu. Zostanie pokazanych 80 prac. Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog.
Alina Kalczyńska, krakowska graficzka, mieszkająca w Mediolanie od 1980 roku jest artystką niezwykle wszechstronną. Zajmuje się grafiką artystyczną (drzeworyt, linoryt, serigrafia), użytkową (projektowanie książek, ekslibris, plakaty), witrażem, akwarelą, tkaniną artystyczną. We Włoszech znana również jako propagatorka współczesnej sztuki i literatury polskiej, organizatorka wielu wystaw i promocji książek.
Utrzymywała zawsze żywe kontakty ze środowiskiem artystycznym w kraju biorąc udział w Międzynarodowym Biennale, potem Triennale Grafiki w Krakowie, organizując wystawy indywidualne w Muzeum im Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum w Rabce, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w licznych galeriach. Była kuratorką wystaw książek włoskich w Bibliotece Jagiellońskiej, Muzeum Miasta Łodzi i w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1959 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Od 1972 jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia drzeworytników XYLON. W grafikach, począwszy od połowy lat siedemdziesiątych, artystka w skondensowanej, ascetycznej formie, wykorzystując motyw światła przedzierającego się lub emanującego przez szczeliny, starała się przekazać metafizyczne tajemnice egzystencji. Początkowo była to niewielka smuga wydobywająca się z pomiędzy płaszczyzn czerni. Potem, dzięki wprowadzeniu kolorów, prace stawały się coraz bardziej świetliste, transparentne uzyskując ekspresyjny, ale i metafizyczny wymiar. Doświadczenia związane z eksperymentami z przedstawianiem światła przeniosła tworząc witraże, malując akwarele oraz projektując książki-obiekty.