Od 23 maja 2004 do 23 sierpnia 2004 w Centrum Sztuki Pałac w Paszkówce k. Krakowa czynna będzie wystawa: Barwy uczuć – nadzieja i optymizm /Colorfull emotions for hope and optimism – POR TÓN Connecctions International Artists Association.
Będzie to kolejna wystawa sztuki światowej w niezwykłym Pałacu w Paszkówce, który już od kilku lat służy spotkaniom międzynarodowych elit finansowych, kulturalnych i politycznych, to prezentacja wielonarodowościowej wspólnoty artystów sztuk plastycznych POR TÓN z Wiednia.
Powstały w XIX wieku neogotycki Pałac w Paszkówce, jak wiele innych ocalałych dawnych rezydencji jest trwałym świadectwem powiązań Polski z Europą Zachodnią. Dowodem na to, że historia kultury i sztuki polskiej jest integralna częścią dziedzictwa światowego. Przyciągając artystów i entuzjastów sztuki współczesnej Centrum Sztuki Pałac w Paszkówce stawia sobie za cel przywrócić tej ocalałej z przeszłości rezydencji dawną rolę aktywnego ośrodka kultury i sztuki leżącego poza zgiełkiem wielkomiejskich centrów. Pragnie łączyć urok przeszłości z awangardą XXI wieku dając tym samym niezwykłe tło sztuce.
PORTÓN stanowi inicjatywę artystów plastyków, którzy wspierają się wzajemnie w wymianie kulturalnej bez względu na wiek, pochodzenie lub przynależność religijną, łączy ich przede wszystkim internacjonalny język kultury i sztuki. Członkowie platformy to plastycy z całego świata, którzy poprzez swoje formy wyrazu oddają całą złożoność i różnorodność wspólnoty. Większość z nich pracuje i tworzy w Austrii. Wspólnota uznaje swobodę wyrazu poszczególnych jednostek i nie próbuje ich oceniać. Spotkania twórcze, rozmowy, wystawy i projekty grupowe inspirują wymianę kulturalną, solidarność i tolerancję.
„Słowo Portón pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza bramę. Nasza brama jest otwarta dla twórców z wszystkich części świata.”
Grupa zawiązała się na początku lat dziewięćdziesiątych. Wszyscy jej członkowie, z wyboru lub z przypadku, na skutek zdobytego wykształcenia lub w podążaniu za karierą zawodową, znajdowali się w różnych, często obcych im środowiskach i borykali się z problemami życia codziennego. Ludzie takiego pokroju potrafią doskonale wspierać się wzajemnie i wspólnie pokonywać bariery wynikające z różnic politycznych, kulturalnych lub religijnych.
Przed kilkoma laty Portón przyjęła formę stowarzyszenia z siedzibą w Wiedniu. Aktywna działalność członków powoduje, iż jest ono widoczne we wszystkich krainach federacyjnych Austrii, między innymi poprzez cykl prezentacji pod hasłem „Bagaż wolny od opłaty“ w Wiedniu, Purkstall, Pötzleinsdorf, Feldbach i Salzburgu. Wystawiano w Szwecji i Singapurze oraz w kilku punktach Japonii. W peruwiańskich miastach Cuzco i Lima zrealizowano projekty artystyczne pod tytułem „Artyści bez granic“ oraz „Mowa bez słów – przeciwko przemocy“.
W przyszłości planowane są dalsze inicjatywy prowadzące do jeszcze szerszej wymiany kulturalnej. W przygotowaniach uczestniczą artyści z Peru, Argentyny, Australii, Chile, Meksyku, Niemiec, Finlandii, Iraku, Japonii, Kurdystanu, Kolumbii, krajów byłej Jugosławii, Liberii, Polski, Chin, Urugwaju, Szwecji i Austrii …