Dlaczego w religii chrześcijańskiej spożywanie ciała stanowi niepodważalną formę kontaktu z Bogiem? Jak kulturowe tabu zawęża pojecie wolności? Kiedy kontakt z innym człowiekiem przestaje być spotkaniem z Osobą, a staje się obcowaniem z biologicznym przedmiotem?
Do dyskusji na te i inne tematy związane z ciałem zaproszono filozofów, filmoznawców, teoretyków kultury i psychologów.
Spotkanie odbędzie się w środę 2 czerwca, o godzinie 18.00.
Pretekstem do spotkania jest gościnny występ Dusseldorfer Schauspielehaus, który pokaże spektakl Igora Bauersimy pod tytułem 69.
Pewna kobieta zjadła mężczyznę, który chciał być zjedzony. Czy jest winna?
Na takie pytanie goście będą musieli odpowiedzieć przed przedstawieniem.
Dwa lata temu Europą wstrząsnęła historia kanibala z Rotenburga, 41-letniego specjalisty komputerowego, poszukującego drogą internetową mężczyzn, którzy pozwoliliby się zabić i zjeść. Podobno przystał na to pewien berliński inżynier.
Na kanwie tej historii powstało przedstawienie 69. Spektakl składa się z trzech filozoficznych opowiastek. W przesłuchaniu poznajemy główną bohaterkę, posądzoną o kanibalizm. Podejrzana pyta, kto ustala granice prawa i moralności. W SIECI autor przenosi widza w świat Internetu, gdzie w wirtualnej rozmowie pani poznaje pana. Początkowo kobieta jest nieufna, ale ostatecznie wierzy, że on naprawdę pozwoli się zabić i zjeść.
Do ich spotkania dochodzi na skraju lasu. Rozpoczyna się gra: mężczyzna wymienia jedną liczbę na minutę, opowiadając przy tym o swoim życiu. Jeśli się pomyli w liczeniu, zginie. Wyliczankę kończy liczba 69.
Igor Bauersima 69, Duża Scena Teatru Śląskiego, 4 i 5 czerwca 2004 roku o godzinie 19.00. Spektakl tłumaczo ny na język polski.