Muzeum Narrodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą wystawę z cyklu “Z Naszej Galerii” Krajobraz znad Wisły. Malarstwo pejzażowe Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Szczepańska 11
Wystawa czynna od 29 czerwca do 5 września 2004 roku
Z bogatego i różnorodnego dorobku Jacka Malczewskiego, dobrze reprezentowanego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrano dzieła ilustrujące zainteresowania artysty krajobrazem.
Krajobraz jako samodzielny temat malarski stanowił bardzo ciekawy, ale marginalny wątek w twórczości Malczewskiego. W tym kręgu pozostaje stosunkowo mało znana, lecz bardzo ciekawa kolekcja niewielkich kompozycji, malowanych jakby mimochodem, przedstawiających widoki z otoczenia willi artysty położonej w krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec.
Te na pierwszy rzut oka całkowicie banalne motywy: fragmenty krajobrazu, schodki w ogrodzie, studnia na podwórku, drewniany płot, nie tylko świadczą o wielkim umiłowaniu przez artystę otaczającej go natury, ale także dają się odczytać jako próba materializacji duchowego aspektu najbardziej prozaicznego wycinka rzeczywistości.
Uchwycone w tych pejzażach fragmenty otaczającego malarza świata ulegają swoistej nobilitacji jako najbliżej dostępne twórcy okruchy uniwersum. Widoki z okien własnego domu stają się jeszcze jednym dowodem na szczególną wrażliwość Malczewskiego na metafizyczny aspekt realności, który umiejętnie podpatrzony w najbliższym otoczeniu, przekazuje nam równie złożone przesłanie, jak znany z innych jego dzieł świat pełen teatralnych gestów i fantastycznych postaci. Krajobraz z salwatorskich wzgórz i widok na zakole Wisły oraz inne fragmenty krajobrazu (często fikcyjnego) stawały się nierzadko tłem w portretach, tak lubianych przez artystę.
Malczewski stworzył niezwykłą galerię portretów Polaków – przedstawicieli polityki, wojska, sztuki, literatury i muzyki. Postaci, przeważnie ujęte w popiersiu, naturalistycznie modelowane i umieszczone na pierwszym planie, rozsadzają ramy kompozycji. Kontrastuje z nimi szkicowo namalowane tło, czasami czysto pejzażowe, a w wielu przypadkach wypełnione fantastycznymi stworami lub dodatkowymi scenami.
Na wystawie zostanie pokazanych około 30 obrazów olejnych, z obszernymi informacjami na ich temat. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany folder