Współczesna sztuka słowacka 1965 –2000
11 października – 28 listopada 2004
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25
Mało u nas znana współczesna sztuka słowacka zaskakuje bogactwem i różnorodnością form i tematów. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy olejne, grafiki, rzeźby, obiekty, fotografie tak znakomitych i cenionych artystów, jak m.in.: Milan Dobeš, Rudolf Fila, Marián Čunderlik, Mária Bartuszová, Miloš Urbásek, Jozef Jankovič, Štefan Belohradský, Jana Zelibská. To prace z unikatowej kolekcji Pierwszej Słowackiej Grupy Inwestycyjnej AG. Stworzona w 1992 roku, po „aksamitnej rewolucji”, zgromadziła dzieła, które powstawały poza oficjalną sceną i wbrew obowiązującym dyrektywom ideologicznym.
Ekspozycja pokazuje, że artyści słowaccy nie pozostawali i nie sa obojętni wobec impulsów i inspiracji napływających z Europy Zachodniej. Szczególnie efektowna jest słowacka sztuka lat sześćdziesiątych, zaskakujaca poziomem artystycznym, o budzącej podziw i uznanie intensywności artystycznych poszukiwań i eksperymentów. Słowaccy twórcy wykorzystali wówczas czas względnej swobody, który trwał krótko, do 1972 roku, kiedy to zjazd Związku Słowackich Artystów Plastyków opowiedział się za sztuką socjalistyczną.
Obszerna i różnorodna ekspozycja prac artystów słowackich będzie kolejną – po wystawie twórców czeskiej awangardy – prezentacją sztuki naszych południowych sąsiadów w Galerii MCK.
Wystawie towarzyszyć będzie polsko –słowacka konferencja zatytułowana Kim są Słowacy? (11-12 października) Ma ona pomóc w odkrywaniu kultury naszych południowych sąsiadów, dostarczyć inspiracji dla wspólnych działań na rzecz promowania kultury, jak też zachowania tożsamości po wejściu obu krajów do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że otwarta formuła spotkania w Krakowie zachęci do udziału szerokie grono zainteresowanych podejmowaną problematyką.
W związku z tym projektem na stronie internetowej MCK (www.mck.krakow.pl) trwa forum dyskusyjne. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dzielenia się opiniami, doświadczeniami, przemyśleniami, skojarzeniami, anegdotami na temat naszych południowych sąsiadów i ich kraju.