"Vivaldi, Leclair, Pisendel, Haendel – koncerty skrzypcowe" w wykonaniu Rachel Podger i Orkiestra Arte dei Suonatori.
Próby:Zamek Kliczków – 12 – 15 października 2004
Koncerty:
Kliczków – Sobota, 16 października 2004, godz. 18:00, Zamek Kliczków
Zielona Góra – Poniedziałek, 18 października 2004, godz. 20:00, Kościół Najśw. Zbawiciela
Toruń – Wtorek, 19 października, 2004, godz. 18:00, Dwór Artusa
Wrocław – Środa, 20 października, 2004,godz. 19:00, Oratorium Marianum
Poznań – Czwartek, 21 października 2004, godz. 19:00, Aula UAM
Koncerty w ramach trasy zorganizowane poza cyklem „Muzyka dawna – persona grata”:
Berlin – Niedziela, 17 października 2004, godz. 20:00, Konzerthaus Berlin
Warszawa – Piątek, 22 pażdziernika 2004, godz. 19:30, Filharmonia Narodowa
Rachel Podger
Nie tylko kolor włosów łączy Rachel Podger z Vivaldim. Skrzypaczka znakomicie czuje się w vivaldiańskim stylu i estetyce, zupełnie jakby uczyła się gry na skrzypcach w prowadzonej przez padre Antonia orkiestrze Ospedale de la Pieta… Wenecki awangardzista sprzed trzystu lat znalazł w niej znakomitego adwokata swej wiolinistycznej ekstrawagancji i gdyby żył – zapewne dedykowałby jej swoją La Stravaganzę.
Jej talent, prócz Vivaldiego, zauważyli też liderzy londyńskich zespołów muzyki dawnej. Do tej pory grała między innymi z zespołem New London Consort, London Baroque i Gabrieli Players, a od 1997 roku jest koncertmistrzem i solistką zespołu The English Concert Trevora Pinnocka. Wcześniej występowała i nagrywała płyty z kameralnymi zespołami Florilegium oraz Palladian Ensemble, których była współzałożycielką. Ostatnio coraz częściej występuje z Academy of Ancient Music oraz z Orkiestrą Wieku Oświecenia (letnie tournee w USA) Dotychczasowe dokonania artystyczne brytyjskiej skrzypaczki sprawiły, że obecnie należy ona do ścisłej czołówki skrzypków barokowych. Jej nazwisko widnieje w katalogach takich wytwórni płytowych, jak Channel Classics Records, Decca, Linn Records, Archiv Produktion. Kocha skrzypce, co widać i słychać, ale potrafi poświęcić karierę dla najbliższych podporządkowując harmonogram swoich występów wychowaniu dwóch córeczek .
Orkiestra Arte dei Suonatori
Orkiestra Arte dei Suonatori należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. Dzięki systematycznej, intensywnej pracy oraz dzięki artystycznym kontaktom z najwybitniejszymi muzykami europejskimi, amerykańskimi i japońskimi orkiestra wypracowała swój własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych.
W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra Arte dei Suonatori jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. Wydane przez zespół płyty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i licznymi wyróżnieniami prasy muzycznej (Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc du Monde de la Musique, Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD).
Orkiestra Arte dei Suonatori jest inicjatorem i głównym bohaterem festiwalu „Muzyka dawna – persona grata” oraz festiwalu „Muzyka w Raju”, a także Festiwalu Haendlowskiego w Toruniu i Festiwalu Trzech Baroków we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała „Medale Młodej Sztuki” i nominowana była do nagrody kulturalnej „Pegaza” oraz „Paszportu” tygodnika „Polityka”. W roku 2003 najbardziej opiniotwórcze na świecie pismo poświęcone muzyce klasycznej – brytyjski Gramophone uznał płytę „La Stravaganza” z koncertami Antonia Vivaldiego nagraną przez orkiestrę „Arte dei Suonatori” i brytyjską skrzypaczkę Rachel Podger najlepszą płytą w kategorii „instrumentalna muzyka barokowa” w roku 2003.