Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Teatr Korez zapraszają na niezwykły, długo oczekiwany, spektakl teatralny "Cholonek" wg Janoscha. Jest to adaptacja kultowej książki Horsta Eckherta (Janoscha) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Ta światowa prapremiera oparta jest na tekście, który przez wielu Ślązaków i nie-Ślązaków uważany jest za coś absolutnie wyjątkowego; bohaterowie śląskiej sagi, której akcja rozgrywa się pomiędzy rokiem 1930 a 1950, żyją na pograniczu z pełną świadomością braku przynależności zarówno do Polski, jak i do Niemiec. Ich świadomość – Ślązaków, czyli ludzi bez jednoznacznie określonej tożsamości narodowej, co rusz stających po stronie bądź Polski, bądź Niemiec sprawia, że za wszelką cenę starają się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny i ekspresyjny sposób opisać Śląska i losów Ślązaków tuż przed i zaraz po wojnie, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem rysu tragizmu zawartego w losach.
Premiera będzie miała miejsce 16 października o godz. 19.00 w Teatrze Korez, Górnośląskie Centrum Kultury, Plac Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach. Adaptacji dokonał Robert Talarczyk, reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk. W spektaklu wystąpią: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka, opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło.
Podczas premiery będzie także miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa Jacka Bugajskiego i Jarka Cieplaka. Wystawa "Wstęp do wewnętrznego pejzażu" nie jest wtórną scenografią do teatralnej adaptacji powieści janoschowej a raczej propozycją współczesnego, syntetycznego spojrzenia na pejzaż, który nie tylko otaczał i ujawniał kolory `cholonkowego` świata, ale jest także nadal "niezmiennie" przestrzenią bycia dla dziś żyjącego Górnoślązaka. Wystawa ta ma być małym ekranem, na którym wyświetlony zostanie krótki film o współczesnym spojrzeniu na Górny Śląsk. Prowadzić będzie przez pejzaż zewnętrzny, który naturalnie stanie się wstępem do wewnętrznego świata bohaterów opowieści scenicznej. Jeden z malarzy z uwagą spogląda na Śląsk przemysłowy, drugi na Śląsk żywy, od strony natury; wystawa proponuje więc prezentację dwóch przestrzeni: familoka i drzewa.
Spektakl i wystawa wpisane są wydarzeń cykl wielkich wydarzeń kulturalnych i artystycznych Domu poświęconych prezentacji różnorodnego, także niemieckiego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Działania te mają przyczynić się do pogłębienia świadomości historycznej dotyczącej wielokulturowej spuścizny Górnego Śląska. W przyszłym roku organizatorzy planują 15 przedstawień "Cholonka" w wybranych ośrodkach kultury województwa śląskiego i opolskiego.
Kolejne spektakle "Cholonka" wg Janoscha na rok 2004:
17 października 2004 r. godzina 21.30,
18 października 2004 r. godzina 19.00,
23 października 2004 r. godzina 19.00.
Bilety w cenie 25 zł i 18 zł do nabycia od 01.10.2004 r. w Teatrze Korez, Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach, tel. 209 00 88,
1 komentarz
Dzisiaj bylam na “Cholonku”, wywarl on na mnie duze wrazenie… Moim zdaniem, gdyby bylo wiecej takich sztuk, wiecej ludzi chodzilo by do teatru… Serdecznie polecam – bardzo dobra sztuka!!!