W najbliższy piątek 22 października o godzinie 19.00 w galerii The Other Way na ulicy Józefa 26 – na Kazimierzu w Krakowie – odbędzie się spotkanie z holenderską autorką Tessą de Loo. W sobotę autorka będzie gościem Targów Książki o godz. 13.30.
Tessa de Loo studiowała w Utrechcie język i literaturę niderlandzką. Zadebiutowała serią krótkich opowiadań zatytułowanych De meisjes van de suikerwerkfabriek (Dziewczęta z fabryki cukierniczej). W 1984 roku utwór ten otrzymał nagrodę Anton Wachtprijs i Gouden Ezelsoor.
Autorce od debiutu towarzyszy wierna i szeroka publiczność. Tessa de Loo podbiła czytelników prostym stylem, w który umiejętnie wplata poruszające problemy. Chętnie posługuje się kontrastami, fabułę buduje zawsze wokół intrygującej antytezy. Władza oraz brzemię historii czy też władza i miłość są ważnymi tematami w jej twórczości – to tematy utworów Meander, Het rookoffer (Ofiara palenia) czy Isabelle.
Najsłynniejsza powieść – Bliźniaczki – pokazuje, jak mocno przeszłość może wpływać na życie ludzkie.
Bliźniaczki zostały wyróżnione nagrodą Otto von der Gablentzprijs i Trouw Publieksprijs. Nakłady tej książki to jeden z największych powojennych sukcesów literatury niderlandzkiej. Do tej pory w Holandii sprzedano ponad 600.000 egzemplarzy tej książki, w Niemczech ponad 250.000.
Po Bliźniaczkach De Loo opublikowała obszerną książkę podróżniczą Świnia w pałacu, w której pisarka podąża śladami ulubionego poety lorda Byrona, podróżuje konno i pieszo górskimi ścieżkami przez Epir i Albanię Południową.
Een bed in de hemel (Łoże w niebie) porusza na nowo wątek oddziaływania przeszłości (także wojennej) na współczesność.
Jesienią 2004 roku ukazała się jej najnowsza powieść De zoon uit Spanje (Syn z Hiszpanii). Także w tym rodzinnym dramacie, rozgrywającym się wokół umierającego ojca, główną rolę odgrywa pytanie jak dalece wydarzenia z przeszłości oddziaływują na teraźniejszość.
"Bliźniaczki" to historia rozdzielonych w dzieciństwie sióstr. Jedna – wychowana w Niemczech, pozostała Niemką, druga – trafiła do rodziny mieszkającej w Holandii. W czasie wojny najbliższa osoba stała się największym wrogiem. To wojna określiła resztę ich życia. Wielkim atutem powieści jest pokazanie losów głównych bohaterek w ciągu kilkudziesięciu lat.