W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie galerii stałej Poczet piastowskich książąt Śląska Lubuskiego w obrazach Ireny Bierwiaczonek. Prezentacja, na którą składa się poczet książąt i ich drzewo genealogiczne jest pierwszą, która w sposób całościowy przybliża sylwetki dawnych władców południowej części dzisiejszej Ziemi Lubuskiej.
Przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze ekspozycja stała Poczet piastowskich książąt Śląska Lubuskiego, na którą składają się dwadzieścia cztery portrety książąt piastowskich – władców ziem obejmujących obszar południowej części dzisiejszego województwa lubuskiego – jest cennym elementem budowania tożsamości lokalnej. Projekt wystawy jest autorskim pomysłem dr. Andrzeja Toczewskiego. Wychodząc naprzeciw postulatom o konieczności objęcia nazwą historyczną południowego obszaru dzisiejszego województwa lubuskiego oraz potrzebie określenia własnej tożsamości przez mieszkańców tych ziem, dr A. Toczewski od lat konsekwentnie zabiera głos w debacie o nazwie regionu, proponując własne określenie Śląsk Lubuski. Obszar ten, leżący na styku Śląska, Łużyc, Wielkopolski, Brandenburgii i historycznej Ziemi Lubuskiej ulegał ciągłym przemianom politycznym, społecznym, kulturowym, geograficznym i językowym. Zaproponowana nazwa Śląsk Lubuski opiera się na historyczno-geograficznych oraz kulturowych uwarunkowaniach i uwzględnia jednocześnie współczesne realia terytorialne tego obszaru, stanowiąc swoisty kompromis między przynależnością do Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej
Dzieje regionu są ściśle związane z konsekwentną polityką Henryka Brodatego, który ma osobisty wkład w lokacje wielu miejscowości oraz działania mające na celu zasiedlanie i budowanie nowych ośrodków miejskich i religijnych. Rozumna i konsekwentna polityka Piastów Śląskich sprawiła, że Śląsk stał się najprężniej rozwijającą się dzielnicą średniowiecznej Polski.
Prace poszukiwawcze materiałów ikonograficznych trwały ponad rok i objęły swym zasięgiem polskie, niemieckie i duńskie archiwa. Dostępne obiekty takie jak epitafia, pieczęcie, płyty nagrobne czy opisy zawarte w średniowiecznych kronikach dały podstawę do stworzenia dwudziestu czterech wizerunków książąt piastowskich.
Portrety książąt oraz drzewo genealogiczne wykonała zielonogórska malarka Irena Bierwiaczonek, merytoryczną opiekę nad całością prac sprawował asystent Działu Historycznego Dariusz Wieczorek.
Ekspozycja Pocztu piastowskich książąt Śląska Lubuskiego została wzbogacona średniowiecznymi zbrojami gotyckimi wykonanymi przez kożuchowskiego płatnerza Andrzeja Zalopanego. Wystawę uzupełnia mapa Polski z czasów Henryków Śląskich obejmująca obszar stworzonej przez nich monarchii.
Uroczystość otwarcia odbyła się się w środę, 20 października 2004 r. o godz. 12.00, w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15