Na początku listopada 2004 w dwóch warszawskich galeriach – w Galerii Sztuki Program i w Galerii XX1 (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki) nastąpi otwarcie wystawy Inc. Wystawa od połowy grudnia 2004 pokazana zostanie w BWA w Zielonej Górze, a w 2005 roku m.in. w BWA – Galerii Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, Galerii "Bielskiej" BWA w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowym w Szczecinie.
W przedsięwzięciu wezmą udział czołowi i szeroko znani artyści różnych generacji:
Paweł Althamer, Krzysztof Bednarski, Rafał Bujnowski, Wojciech Bruszewski, Oskar Dawicki, Wojciech Duda, Tatiana Czekalska & Leszek Golec, Katarzyna Górna, Ryszard Grzyb, Rafał Jakubowicz, Paweł Jarodzki, Agnieszka Kalinowska, Andreas Kaufmann, Jacek Kasprzycki, Grzegorz Klaman, Jerzy Kosałka, Hanna Kosewicz, Kamil Kuskowski, Przemysław Kwiek, Zbigniew Libera, Wiesław Łuczaj, Ryszard Ługowski, Łódź Kaliska [Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Wielogórski], Marcin Maciejowski, Robert Maciejuk, Jacek Markiewicz, Dorota Nieznalska, Andrzej Partum, Ewa Piskorska, Mariola Przyjemska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski (Współpraca Tadeusz Junak Meissner), Tomasz Sikorski, Kamil Smuga (Współpraca Gill Zielono), Marek Sobczyk, Paweł Susid, Robert Szczerbowski, Stanisław Szukalski, Leon Tarasewicz, Twożywo [Mariusz Libel I Krzysztof Sidorek], Andrzej K. Urbański Z Mirą Boczniowicz, Krzysztof Visconti, Krzysztof Wałaszek, Krzysztof Żwilbris.
Jednym z wielu zagadnień jakich dotyka wystawa jest pytanie o to w jaki sposób sztuka – zwłaszcza w postkomunistycznej Polsce – posługuje się znakami towarowymi znanych korporacji lub innymi symbolami – także narodowymi czy religijnymi, które nie są wprawdzie postrzegane jako znaki towarowe, a jednak zaczynają pełnić analogiczną funkcję w globalnym i skomercjalizowanym świecie.
Inc. to znak, który stawia się za nazwami biznesowych organizacji w USA, a którego odpowiednikiem na przykład w Anglii jest Ltd. W Niemczech GmbH, zaś w Polsce S.A. (spółka akcyjna) czy Sp. z o. o. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Inc. jest skrótem od wyrażenia incorporated i oznacza przyporządkowanie działających na rynku osób do obowiązującego tam systemu prawnego. Termin incorporated, wzięty literalnie, oznacza tu jakby wcielenie czy włączenie tych osób do tego systemu, który nadaje im osobowość prawną.
Tematem wystawy jest więc nie tylko kwestia rosnącej w siłę kultury korporacyjnej, ale również sposób w jaki sztuka, współtworzy czy zakłóca te procesy. Interesujące są skutki artystyczne i reakcje widzów w tym zainteresowanych korporacji – i tych zapraszających artystów do współpracy jak i tych wymuszających określony kształt dzieła, a niekiedy grożący artyście sankcjami prawnymi. Obserwujemy powstałe w efekcie relacje czy nawet napięcia, które ostatecznie służą ogółowi społeczeństwa – sprzyjają publicznej debacie, inspirują wymianę symboliczną, jeśli nie kapitałową.
Termin wystawy: 5.XI. – 4.XII. 2004
Miejsce:
Galeria Sztuki Program ul. Andersa 20, Warszawa
Galeria XX1, ul. Jana Pawła II 36, Warszawa
Kurator wystawy: Kazimierz Piotrowski
Organizatorzy: Galeria Sztuki Program, Galeria XX1