Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza 9 listopada 2004 o godzinie 14.00 na wernisaż wystawy Prawdziwa historia grupy artystycznej Łódź Kaliska (1979-2004), która składać się będzie z dwóch części. Pierwszej – historycznej, prezentującej fotografie, obiekty artystyczne, niezależne pisma artystyczne, filmy od lat 70. minionego wieku po rok 2002 i drugiej, ukazującej prace najnowsze, związane z tendencją New Pop. Do grupy tej od samego początku należą: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski (Kwiecień), Adam Rzepecki (Rzepa), Andrzej Wielogórski (Makary) i Andrzej Świetlik. Od lat 80. z grupą współpracowało wiele muz, w tym Małgorzata Dopierała i Grażyna Fijałkowska (Zocha).
W tym roku Łódź Kaliska obchodzi jubileusz 25–lecia, którego kulminacją będzie wystawa w Muzeum Sztuki, gdzie od 1999 roku znajduje się jej stała instalacja nazwana Czysta sztuka. Grupa ta powstała w roku 1979 jako formacja neoawangardowa, działająca w sferze fotografii postkonceptualnej i zajmowała się analizą medium fotograficznego. Ale już w 1980 roku artyści zaczęli zrywać z rygorami racjonalizmu narzuconymi przez ten właśnie kierunek, stając się tym samym jednymi z prekursorów polskiej sceny artystycznej lat 90., a przede wszystkim nurtu "sztuki krytycznej". Do jej wychowanków należy m.in. Zbigniew Libera.
W roku 1981 Łódź Kaliska skupiła wokół siebie wielu młodych artystów, tzw. toruńczyków, którzy pragnęli tworzyć nowego rodzaju aktywność artystyczną. Wprowadzenie stanu wojennego 13.XII.1981 przyczyniło się do przyspieszenia krystalizacji "Kultury Zrzuty", która programowo pragnęła tworzyć sztukę niezależną o proweniencji dadaistyczno-surrealistycznej, wymierzonej w struktury oficjalnego życia społeczno-politycznego PRL. Najważniejszą galerią w ramach „Kultury Zrzuty” był Strych w Łodzi, prowadzony przez Łódź Kaliską. Tu w 1983, 1984 i 1985 odbyły się trzy niezależne przeglądy filmowe pn.„Nieme Kino”. Grupa atakowała tradycję sztuki konstruktywistycznej i minimal artu, potem malarskiej „nowej ekspresji”, jako tradycje kulturowe nieaktualne wobec polskiej rzeczywistości tamtych lat.
Po „Kulturze Zrzuty” Łódź Kaliska powróciła do fotografii, tworząc od II połowy lat 80. do początku XXI wieku „fotografię inscenizowaną”. Artyści wykonywali dziesiątki ludycznych i ironicznych pastiszy, sięgając m.in. do Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki.
Od 2002 grupa propaguje styl New Pop, który ma wykorzystywać mechanizmy reklamy i nowoczesnych elektronicznych mediów do tworzenia fotografii o różnorodnym charterze, sięgających m.in. do dziedzictwa pop artu i dadaizmu.
Wystawa w Muzeum Sztuki będzie pierwszą retrospektywną ekspozycją Łodzi Kaliskiej, która pokaże najważniejsze zachowane prace tej formacji. Kuratorem wystawy jest kustosz Krzysztof Jurecki, kierownik działu Fotografii i Technik Wizualnych.