Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Muzeum Medalierstwa – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, zapraszają na czwartą już edycję wystawy "Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły".
Wernisaż czwartej wystawy sztuki medalierskiej, organizowanej w ramach "Spotkań Wyszehradzkich" odbędzie się 5 listopada, o godz. 14.00 w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.
„Już od czterech lat, każdej jesieni, dane nam jest gościć dzieła medalierskie artystów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Ten cykl wystaw zatytułowany „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły” wrósł już w nasze miasto i staje się jego tradycją” – napisał w katalogu towarzyszącemu ekspozycji Zdzisław Olszanowski, kierownik muzeum. W wystawie biorą udział: Jan Lukáš, Peter Horák, Bronisław Krzysztof, Paweł Łęski, Róbert Csíkszentmihályi, Antal Czinder, Juraj Sapara, Vladislav Durbak.
Bronisław Krzysztof, Polska
Ur. w 1956 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1981. Realizuje rzeźby i medale w brązie. Mieszka w Bielsku-Białej. Swoją działalność prowadzi w krajach Europy i poza nią.
Paweł Łęski, Polska
Ur. 5 czerwca 1954 r. w Skierniewicach. W latach 1972-75 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1975-76 medalierstwo i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, w pracowni profesora F.Welza oraz rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni profesora G.Zemły. W 1990 przebywał na stypendium we Francji.
Jan Lukáš, Czechy
Rzeźbiarz akademicki Jan Lukáš należy do czołowych medalierów czeskich. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Pradze poświęcił się pracy z metalem, początkowo zwłaszcza rytownictwu. Medalierstwo nie stanowi ośrodka jego zainteresowań; zajmuje się także twórczością na użytek architektury (rzeźby, kute kraty itp.) Od roku 1990 działa jako pedagog w Liceum Plastycznym i Wyższej Szkole Zawodowej w Jabloncu nad Nisou. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Medalierów Republiki Czeskiej.
Petr Horák, Czechy
Petr Horák jest artystą dzielącym swe zainteresowania zawodowe między szkło i medalierstwo. Wiele jego prac inspirowanych jest tematyką dalekiej przeszłości. Stworzył szereg medali przedstawiających wydarzenia historyczne i ich uczestników (plakiety i medale z portretami znanych postaci czeskiej historii). Tworzy medale zarówno bite, jak i odlewane. Brał udział w międzynarodowych sympozjach medalierskich w Kaukanpää i w Uherskim Hradištˇu. Powstały tam medale i plakiety o tematyce religijnej, inspirowane historiami starotestamentalnymi (Przez morze, Dawid i Goliat, Samson).
Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Medalierów Republiki Czeskiej. Od 1994 r. działa jako pedagog w Liceum Plastycznym i Wyższej Szkole Zawodowej w Jabloncu nad Nisou.
Vladimír Durbák, Słowacja
Ur. 5 stycznia 1953 w Kremnicy. W 1972 roku ukończył średnią szkołę rzemiosła w Kremnicy. W latach 1972-78 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Od 1990 roku jest pracownikiem Fakultetu Pedagogicznego Uniwersytetu im. Komeńskiego w Bratysławie.
Juraj Sapara, Słowacja
W sztuce Juraja Sapary można obserwować pewne etapy rozwoju, które obejmują równolegle monumentalną twórczość rzeźbiarską, małe formy plastyczne, grafikę tradycyjną i komputerową, a przede wszystkim medalierstwo. O ile w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jego wrażliwość artystyczna kierowała się ku głębokim medytacjom o sensie życia oraz ku autorefleksji, zazwyczaj wyrażanych dramatycznymi, ekspresyjnymi formami plastycznymi, o tyle w latach dziewięćdziesiątych nastąpił zwrot w kierunku surrealizmu i swobodnej gry fantazji. Nie znaczy to jednak, że owa formalno-stylowa zmiana wpłynęła na ogólną orientację myślową twórcy. Jako artysta, ale też i pedagog – obecnie jest wykładowcą na katedrze rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Banskiej Bystrzycy – Sapara programowo nie ogranicza się wyłącznie do formułowania problemów, ale próbuje również udzielać odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania o to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Róbert Csíkszentmihályi, Węgry
Ur. 5 stycznia 1940 w Budapeszcie. Od 1964 mieszka i pracuje w Szentendre. W 1965 ukończył Węgierską Akademię Sztuk Pięknych
Antal Czinder, Węgry
Ur. 25 czerwca 1937 roku w Budapeszcie. Ukończył Gimnazjum Sztuk Pięknych i Sztuki Użytkowej, następnie studiował na Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace Antala Czindera były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w Budapeszcie, na Węgrzech, w Niemczech i we Francji. W 1965 otrzymał Stypendium Derkowicza, a w 1988 Stypendium SZOT.