Centrum Kultury w Lublinie zaprasza w dniach 11 – 14 listopada na VIII Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca, które skierowane są zarówno do tancerzy, choreografów i instruktorów tańca jak i do osób żywo interesujących się współczesną kulturą i sztuką.
Przybliżają twórczość najlepszych polskich i zagranicznych teatrów tańca, promują młodych polskich artystów – poszukujących możliwości prezentacji, dyskusji i edukacji oraz wspierają amatorskie zespoły artystyczne, które z czasem przekształcają się w nowe, oryginalne teatry tańca o charakterze profesjonalnym.
Tegoroczny Festiwal włącza się w obchody Roku Gombrowicza, zobaczymy 6 spektakli zagranicznych i 3 polskie. Gwiazdami lubelskich Spotkań będą: Eddie Ladd, Brytyjka, której spektakl jest hołdem dla filmów Briana de Palmy, Andrea Woods – liderka Souloworks/Andrea Woods & Dancers z Nowego Jorku, niezwykle udanie łącząca taniec jazzowy z elementami gospel, a także szwajcarska grupa "Cie Linga", której choreografia do wieloznacznego spektaklu wyniknęła z inspiracji dziełem włoskiego powieściopisarza Italo Calvino oraz przemyśleń na temat psychologii, filozofii i biologii. Z polskich choreografii zobaczymy spektakle oparte na filozofii i twórczości Witolda Gombrowicza: "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (á la Gombrowicz)" gdańskiego Teatru Tańca Dada von Bzdülöw, "plepleJAdy" w wykonaniu Lubelskiego Teatru Tańca/Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz "Transss… nieprawdziwe zdarzenie progresywne" Polskiego Teatru Tańca z Poznania.
W czasie spotkań odbędą się: "Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego", obejmujące zajęcia z zakresu technik tanecznych w trzech grupach zaawansowania, prowadzone m.in. przez: Andree Woods z USA, Marco Cantalupo z Szwajcarii, Rene Nommik z Estonii oraz Sanne Kekäläinen z Finlandii i Boba Eisena z USA. Na temat współpracy i promocji teatrów tańca z Europy i krajów byłego "bloku wschodniego" będą rozmawiać goście i uczestnicy "Europejskiego Forum Tańca", stanowiącego integralną część Festiwalu. Dodatkowo Spotkaniom towarzyszą: wystawa malarstwa Danuty Wójcik zatytułowana "Dialog Wrażenia…" – ukazująca próby dialogu pomiędzy gestem malarskim, a gestem ruchu tancerza oraz "Prezentacje Video" dorobku artystycznego uczestników warsztatów.