W 2002 roku „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki we współpracy z National Centre for Contemporary Arts w Moskwie przygotowała wystawę „Śnieżynka. Nowa sztuka z Rosji”. Kurator wystawy Magda Kardasz zaprosiła do wystawy artystów i grupy artystyczne średniego i młodego pokolenia ze St. Petersburga, Moskwy, Jekatierinburga i Nowowsybirska. Pośród nich byli m.in.: Natalie Pierszyna-Jakimanskaja, Olga Jegorowa, Wieczyslaw Mizin z grupą nowosybirskich performerów, Oleg Maslow i Wladik Mamyszew). Ekspozycja cieszyła się dużym powodzeniem zwiedzających.
Dwa lata później na terenie Federacji Rosyjskiej Galeria "Zachęta" prezentuje wystawę zatytułowaną "Pod flaga biało-czerwoną. Nowa sztuka z Polski".
Otwarcie wystawy nastąpi 15 listopada w National Centre for Contemporary Arts w Moskwie.
Pod flagą biało-czerwoną zaprezentowane zostaną prace: Pawła Althamera, Supergrupy Azorro, Anny Baumgart, Kuby Bakowskiego, Agnieszki Brzezańskiej, Rafała Bujnowskiego, Bogny Burskiej, Huberta Czerepoka, Oskara Dawickiego, Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej, Elżbiety Jabłońskiej, Małgorzaty Jabłońskiej, Agnieszki Kalinowskiej, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Piotra Lutyńskiego, Marcina Maciejowskiego, Zbigniewa Rogalskiego, Roberta Rumasa, Daniela Rumiancewa, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Grzegorza Sztwiertni, Julity Wójcik i Artura Żmijewskiego.
Kuratorzy: Magda Kardasz (Zachęta), Michaił Mindlin i Irena Gorłowa (NCCA) stworzyli rosyjskiej publiczności szczególną okazję do zapoznania się ze sztuką znaną nie tylko w Polsce, ale też na międzynarodowej scenie artystycznej. Szczególnie interesującą w tym projekcie jest próba pokazania drogi rozwojowej polskiej sztuki w ciągu ostatnich dziesięciu lat i wskazanie na zmianę pokoleniowa, jaka się w tym czasie dokonała – od zainteresowania problematyką społeczną, tematyką cielesności, roli artysty w społeczeństwie ku charakterystycznemu dla najmłodszego pokolenia obfitego czerpania z języka kultury masowej, symboli współczesności, czy komentowania otaczającej rzeczywistości, co prowadzi do powstania dzieł zacierających granice między sztuką a "prawdziwym życiem" lub przeciwnie, prac stojących do niego w opozycji.
Ekspozycja czynna od 15 listopada do 15 grudnia 2004.
Wystawa współczesnej sztuki z Polski prezentowana była tez w : Estonian Art Museum w Talinie, Contemporary Art Centre w Wilnie, oddziale NCCA w Niżnym Nowogrodzie i Niżnym Tagile.