Centrum Kultury w Lublinie zaprasza 19 listopada o godz. 18:00 na pokaz filmów CINEMAOFF "OFF-animacja". Prezentacje odbędą się w ramach ogólnopolskiego cyklu pokazów kina niezależnego, będącego częścią kampanii, która ma na celu ułatwić dostęp do wszystkiego co nowe, znaczące i interesujące w dorobku polskiej Cinemaoff.
Zobaczymy 22 najciekawsze filmy, które doskonale odzwierciedlają obecną kondycję polskiej OFF-animacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że jednym z najintensywniej rozwijających się nurtów polskiego kina niezależnego jest animacja filmowa. Coraz popularniejsze są filmy realizowane przy użyciu grafiki komputerowej. Dostęp do technologii jest coraz łatwiejszy, a prezentowane filmy coraz ciekawsze formalnie. Jednak filmowcy offowi nie zapominają również o tradycyjnych formach animacji. Wiele filmów powstaje przy użyciu najstarszych metod stosowanych przy tego rodzaju produkcjach. Często podstawowe narzędzie twórcze stanowią zwykłe nożyczki, papier i plastelina. Efektem tych działań są bardzo przemyślane i interesujące formalnie filmy.
Program pokazów:
"Zawsze będzie jutro" reż. Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz: Dziewczyna idzie mijając kolejne ekrany telewizorów, w każdym inny program, tempo wzrasta, przekaz telewizyjny jest zabójczy, bełkotliwy, głośny. Bohaterka stopniowa zatraca własną osobowość.
"Workshop" reż. Dominik Pałgan: Opowieść o mozolnej drodze do zawodu filmowca. Krótka i dosadna metafora sytuacji w polskiej kinematografii.
"Zamknięty" reż. Dominik Pałgan: Etiuda animowana przytłaczająca niezwykle sugestywnym, klaustrofobicznym klimatem. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to zostało stworzone przy pomocy nożyczek, kilku kawałków papieru i… kamery.
"Klatka" reż. Dominik Pałgan: Lew wydostał się na wolność! Ale nie ucieknie już dalej ponieważ uwięziony jest w klatce "filmowej".
"Zwariowane coś" reż. Dominik Pałgan: Tytuł mówi wszystko. Szalona impresja z parodystycznym zacięciem. Zabawa formą i różnorodnymi technikami animacji.
"Waiting for a rain" reż. Łukasz Urbanowski: Animacja 2d i 3d. Dzieci bawią się w piaskownicy. Nagle otacza ich oddział żołnierzy – antyterrorystów pacyfikując dzieci, jakby były niebezpiecznymi terrorystami.
"Foot massage" reż. Łukasz Urbanowski: Obraz miejskiego życia nocą. Światła wielkiego miasta. Mała dziewczynka idzie do kina. Jednak zabrakło dla nie biletu, zaczepiona przez ochroniarza celuje prosto do niego z wielkiej giwery.
"Film" reż. Łukasz Urbanowski: Impresja o domu, kamienicy, strzępach pamięci i podświadomości.
"1 May" reż. Daniel Zduńczyk: Hiperrealistyczna animacja 3d. Kamera filmuje rower i kamienicę. Rower wisi na fladze pierwszomajowej.
"Sen Kowalskiego" reż. Daniel Zduńczyk: Sympatyczna animacja 3D. Zastosowano w niej to samo oprogramowanie odpowiedzialne za jakość generowanego obrazu co w filmach "Shrek" lub "Toy Story".
"The Grid" reż. Daniel Jankowiak: Interesująca wizualnie animacja 3d. Robot zwiedza świat poza ekranem monitora. Trafia do machiny – statku kosmicznego. Mija ekrany telewizorów, które tworzą specyficzną konstelację.
"Aves" reż. Tomasz Strzałkowski: Industrialna animacja 3D. Z olbrzymiego jaja, na dachu wielkomiejskiego wieżowca wykluwa się "roboptak", który po wypiciu z kałuży ognistej wody odlatuje jak odrzutowiec.
"Another World" reż. Maciej Wojtkiewicz: Animacja 3d. Przestrzeń pełna geometrycznych form jest światem w którym żyje bohater. Świat ten jest jednak tylko wygenerowaną wirtualną rzeczywistością wewnątrz komputera. Bohater wkrótce boleśnie sobie to uświadomi.
"Tylko dla niej" reż. Paweł Sadaj: Wirtualna kobieta podlewając kwiatki postanawia wyskoczyć za okno i polewitować sobie na świeżym powietrzu.
"Cykl" reż. Paweł Sadaj: Animacja 3d. W przestrzeni kosmicznej machina przetrzymuje pojemniki z ludzkimi osobowościami. Jeden cykl powstawania życia człowieka.
"Przebudzenie" reż. Marcin Sztukiewicz: Praca dyplomowa poznańskiej ASP. W obskurnym hotelu na przedmieściach Moskwy podejrzany typ pracuje nad ożywieniem Lenina. Monstrum otwiera oczy czując zapach wódki. Zaskakujący finał na placu czerwonym daje do myślenia.
"Robo" reż. Andrzej Piątkowski: Wizja świata rządzonego przez roboty. W centralnym punkcie miasta stoi pomnik przywódcy. Jednak po kolejnym przewrocie roboty niszczą stary pomnik, a na cokole stawiają podobiznę nowego władcy.
"Ubi Es" reż. Dariusz Zwierzyński: Studium losu człowieka, zarówno we wszechświecie, jak i w zdehumanizowanej współczesnej kulturze.
"Kartka" reż. Piotr Łańcucki: Animacja 3d. Pocieszny stworek marznie na dworze i tęskni za swoją ukochaną Agnieszką, która napisała do niego świąteczną widokówkę z życzeniami. Kocha ją tak bardzo ze z kamyczków układa napis na śniegu: Agnieszko kocham Cię.
"The Puppet" reż. Konrad Tomczak: Animacja 3D. Marionetka uświadamia sobie kim tak naprawdę jest. Następnie zrywa sznurki, którymi do tej pory była sterowana.
"Nocna zmiana" reż. Maciej Jackiewicz: Śmierć ćwiczy posługiwanie się kosą przed udaniem się na "nocną zmianę".
"2 Fast Furas" reż. Karol Zakrzewski, Jarek Kwaśniak: Nagrodzona Grand Prix na Sopot Film Festiwal 2004 animacja 3d. Przedmieścia wielkiej aglomeracji. Miasto śpi. Puste zaułki i ciemne wiadukty. Nagle w szaleńczy pościg za ekskluzywnym samochodem rusza fiat 126 p…
CINEMAOFF "OFF-animacja" – pokaz filmów
19 listopada 2004 – Sala Nowa – 18:00
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
wstęp: 7 PLN – kasa CK, tel. (12) 536 03 28