W październiku 2004 roku w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Galą Konkursową, przy wypełnionej po brzegi widowni, zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. W tym roku uczestnikami Konkursu byli zawodowi choreografowie z Australii, Japonii, USA, Francji, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Gwiazdą tegorocznego Konkursu był słynny amerykański teatr baletu współczesnego Moving Arts Dance Company z San Francisco pod kierownictwem Anandha Ray.
Grand Prix, otrzymał choreograf z Wielkiej Brytanii – Hofesh Shechter za program Fragments. Choreografia ta została najwyżej oceniona przez jurorów, a także spotkała się z gorącym przyjęcim publiczności. Hofesh Shechter w swoim programie pokazał wieczną walkę i wzajemne przyciąganie się pierwiastków męskich i żeńskich, niezmiennie spragnionych dopełnienia w sobie. I laureatem Konkursu został choreograf ze Stanów Zjednoczonych – Viktor Kabaniaev za program White Light. II laureatem tegorocznej edycji został choreograf reprezentujący Szwecję – Satoshi Kudo za program Silent Body. Laureaci otrzymali także dyplomy Międzynarodowej Fundacji „Dom Diagilewa”.
Według jury, obradującego pod przewodnictwem Cathariny Gadelhy z Niemiec, wysoki poziom programów wszystkich uczestników Konkursu, reprezentujących różnorodne kultury, style i emocje świadczy o dynamicznym rozwoju sztuki choreograficznej oraz sensie organizacji spotkań choreografów z różnych krajów, aby mogli wymieniać doświadczenia i prezentować swoje osiągnięcia.
Po raz pierwszy w historii polskiego baletu, 9 października 2004 roku, podczas Gali Konkursowej na scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni został uroczyście wręczony polski Medal Sergiusza Diagilewa za wkład w rozwój światowej choreografii. Medal, zaprojektowany i ufundowany przez gdyńską Galerię Sztuki Współczesnej „Galeria 78”, co roku będzie przyznawany przez Kapitułę Medalu powołaną przez Stowarzyszenie Promocji Tańca Współczesnego, Sztuki Baletowej i Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa najwybitniejszym osobistościom polskiej i światowej choreografii.
W tym roku Medal Sergiusza Diagilewa Kapituła przyznała za życie wielkiej damie gdańskiej sceny baletowej Janinie Jarzynównie – Sobczak, wybitnej choreograf, twórczyni pierwszego w Polsce teatru tańca, inicjatorce działalności baletowej w Gdańsku, wychowawczyni wielu roczników tancerzy i całej grupy choreografów. W 1950 roku, z Jej inspiracji, powołano w Gdańsku Państwową Szkołę Baletową, którą kierowała do 1974 r. będąc zarazem jej czołowym wykładowcą. W imieniu zmarłej we wrześniu laureatki Medal odebrała wnuczka Monika Konca-Sobczak i była primabalerina Opery Bałtyckiej Alicja Boniuszko.
Międzynarodowa Fundacja "Dom Diagilewa" działająca w Rosji pod auspicjami UNESCO przyznała choreografowi Alexandrowi Azarkevitchowi, twórcy i organizatorowi Konkursu Srebrny Medal Sergiusza Diagilewa za wyjątkowe osiągnięcia w propagowaniu sztuki choreograficznej, spuścizny wielkiego działacza i reformatora światowej kultury oraz baletu, Sergiusza Diagilewa, a także za organizację Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa.
Medal ten jest przyznawany od 1997 roku. W gronie dotychczas nagrodzonych znaleźli się wielcy światowi tancerze i choreografowie, osobistości kultury i sztuki, teatry baletowe oraz organizatorzy najważniejszych konkursów baletowych na świecie m. in.: Galina Ulanova, Maurice Bejart, Pierre Cardin, Grand Opera w Paryżu, Teatr Maryjski w Petersburgu, Les Ballets de Monte-Carlo.
Alexandr Azarkevitch jest 21 osobą na świecie, która otrzymała to wyróżnienie. Podczas Gali Konkursowej III Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa medal wręczył laureatowi dyrektor Fundacji "Dom Diagilewa", profesor Igor Makhaev, były pierwszy solista Teatru Bolshoi w Moskwie, autor i fundator jedynego na świecie pomnika Wacława Niżyńskiego w Paryżu oraz organizator wieczorów diagilewowskich w Grand Opera w Paryżu oraz licznych teatrach baletowych na świecie.