W dniach 19 – 21 listopada w Elblągu odbędzie się kolejna, 8. już edycja Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Mimo, iż sztuka osób niepełnosprawnych jest już od wielu lat w Polsce promowana, nadal zakodowany jest w świadomości osób pełnosprawnych, jak i samych niepełnosprawnych wizerunek niepełnosprawnego artysty widziany przez pryzmat jego ograniczeń, a nie możliwości.
Działania w ramach VIII Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych mają za zadanie uświadomić społeczeństwo o możliwościach artystycznych osób niepełnosprawnych oraz aktywować te osoby w zakresie promowania siebie na otwartym rynku.
Celem przedsięwzięcia jest przełamanie stereotypu wizerunku i wartości sztuki niepełnosprawnych artystów, co ma być realizowane poprzez promowanie artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych w otwartym społeczeństwie oraz włączenie osób niepełnosprawnych w aktywne współuczestnictwo w tych działaniach.
Program obejmuje plener artystyczny, seminarium, prezentacje artystyczne oraz wystawy i warsztaty artystyczne.
Plener artystyczny odbył się w dniach 25 – 30 października 2004 w Krynicy Morskiej (Mierzeja Wiślana). Jego organizacja służyć miała aktywizacji i przełamywaniu barier wśród osób niepełnosprawnych za pomocą wspólnego działania twórczego i wymiany doświadczeń.
W plenerze uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Elbląga, Olsztyna, Szczecina, Siedlec, Lublina, Gdańska i Kaliningradu. Łącznie wzięło w nim udział 25 uczestników: 7 z Rosji i 18 z Polski oraz kadra specjalistów : 6 osób ( 1 z Rosji i 5 z Polski), a także przebywająca właśnie w Krynicy Morskiej 24 –osobowa grupa młodzieży z Suwałk. Zajęcia z zakresu malarstwa, rysunku, ceramiki, rzeźby w drewnie, grafiki i linorytu poprowadzili m.in. Zbigniew Szmurło, Ewa Bednarska – Siwilewicz, Ewa Prelewska, Andrzej Szwemiński i Marlena Szwemińska.
Prezentacje artystyczne odbywać się będą w dniach 19 – 21 listopada 2004 w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" oraz w Centrum Sztuki Galeria EL.
Tegoroczna edycja imprezy poszerzona została o seminarium poświęcone pozycji sztuki niepełnosprawnych artystów na otwartym rynku oraz metodom i formom terapii przez sztukę w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wezmą w nim udział m.in. artyści niepełnosprawni Urszula Dudko i Ireneusz Betlewicz oraz Bogdan Głuszczak – założyciel i reżyser Pantomimy Olsztyńskiej. O niepełnosprawnych i ich sztuce będą mówić teoretycy i praktycy.